forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Prepelitele sunt speriate

In jos 
+3
rozalia
Szabi
sladarumarian
7 participanți
AutorMesaj
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 2:42 am


Buna ziua. Cu cateva saptamani am achizitionat 25 de prepelite, toate bune si frumoase le-am adus acasa erau foarte ok ... nefiind un crescator frofesional am cumparat o cusca de la cienva din constnata de 25 de bucati. Problema mea este ca prepelitele sunt foarte sperioase acum in prezent, cand le-am luat nu erau asa.. erau calme ba chiar curajoase cand ma apropiam sa le dau hrana sau apa vineau si ma ciuguleau .. imi este mila sa le vad asa sperioase ori de cate ori merg sa le dau mancare sau apa aveti vreo idee ce as putea face ca ele sa isi revina Multumesc anticipat.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 4:01 am

sladarumarian a scris:

Buna ziua. Cu cateva saptamani am achizitionat 25 de prepelite, toate bune si frumoase le-am adus acasa erau foarte ok ... nefiind un crescator frofesional am cumparat o cusca de la cienva din constnata de 25 de bucati. Problema mea este ca prepelitele sunt foarte sperioase acum in prezent, cand le-am luat nu erau asa.. erau calme ba chiar curajoase cand ma apropiam sa le dau hrana sau apa vineau si ma ciuguleau .. imi este mila sa le vad asa sperioase ori de cate ori merg sa le dau mancare sau apa aveti vreo idee ce as putea face ca ele sa isi revina Multumesc anticipat.
Eu nu inteleg de ce s-au facut asa. Nu e ceva animal in imprejur? caine pisica s-au nu da doamne dihor...? Sunt in liniste? Nu e bine dak mai e ceva in incapere,s-au lucrezi tu ceva acolo..Nu se bat intre ei?
Sus In jos
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 5:41 am

Nu lucreaza nimeni in incaperea aceeea iar daca intra cineva acolo este doar in trecere ... apropo de bataie am o prepelita care a fot ciupita pe la gat de cocos cred cand o calca am separata i-am facut tratament apoi am bagato la loc .. nu stiu imi este mila de ele ..
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 6:12 am

Erau cateva persoane, care s-au distrat pe seama mea , cand le-am spus ca : le-am pus muzica .Am tras din casa un fir , la ei o boxa si au de atunci radio magic FM. Sunt linistite, atunci este o liniste sinistru, daca cei de la radio opresc cateva minute.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 6:31 am

rozalia a scris:
Erau cateva persoane, care s-au distrat pe seama mea , cand le-am spus ca : le-am pus muzica .Am tras din casa un fir , la ei o boxa si au de atunci radio magic FM. Sunt linistite, atunci este o liniste sinistru, daca cei de la radio opresc cateva minute.
Si eu am sa le pun mai tarziu Smile SA pe forumuri straine au vb ca le place muzica Twisted Evil lol!
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Apr 27, 2012 1:58 pm

rozalia a scris:
Erau cateva persoane, care s-au distrat pe seama mea , cand le-am spus ca : le-am pus muzica .Am tras din casa un fir , la ei o boxa si au de atunci radio magic FM. Sunt linistite, atunci este o liniste sinistru, daca cei de la radio opresc cateva minute.
De ce sa se rada de dumneavoastra? si eu le pun muzica de cand le am, se obisnuieste cu vocea umana si nu mai sunt sperioase. De obicei mai intra Mama mea pe la ei si sta cate o jumatate de ora si vorbeste cu ele, sunt asa linistite si nu se sperie cu toate ca tot timpul lucrez pe langa ele pana le termin filtrul sanitar si camera de furajare Very Happy
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyLun Mai 07, 2012 1:15 am


Salut, ce mai faceti? Inca nu am reusit sa le pun muzica in schimb am taiat plasa custii in spatele custii si le-am mai pus cate un rand de recipiente de hrana respectiv apa. Sau mai linistit iar cocosii au inceput din nou sa cante ceea ce ma incanta foarte tare sa ii aud fericititi. Acum cateva minute m-am intors de la magazinul cu hrana de animale de unde am cumparat un sac de 5 kg de hrana pentru prepelite outoare iar pe langa acel sac le-am cumparat si o punga de calciu. La 5 kg de furaj mi sa spus sa adaug 5-6 linguri de calciu.
Furajul arata asa:
Proteina bruta: 19-20%
Energie Metabolizanta 2600 kcal/kg
Fibre Brute 6.4 %
Cenusa Bruta 6%
Substanta uscata 87 %

Acum nu stiu ... isi poate da cineva cu parerea asupra acestui fel de furaj? Din 19 20 de pasari nu fac oua decat 5-6. Sotia crede ca restul pana la 24 s-ar putea sa fie cocosi. Am sa ii verific. o zi buna
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyLun Mai 07, 2012 9:24 am

sladarumarian a scris:

Salut, ce mai faceti? Inca nu am reusit sa le pun muzica in schimb am taiat plasa custii in spatele custii si le-am mai pus cate un rand de recipiente de hrana respectiv apa. Sau mai linistit iar cocosii au inceput din nou sa cante ceea ce ma incanta foarte tare sa ii aud fericititi. Acum cateva minute m-am intors de la magazinul cu hrana de animale de unde am cumparat un sac de 5 kg de hrana pentru prepelite outoare iar pe langa acel sac le-am cumparat si o punga de calciu. La 5 kg de furaj mi sa spus sa adaug 5-6 linguri de calciu.
Furajul arata asa:
Proteina bruta: 19-20%
Energie Metabolizanta 2600 kcal/kg
Fibre Brute 6.4 %
Cenusa Bruta 6%
Substanta uscata 87 %

Acum nu stiu ... isi poate da cineva cu parerea asupra acestui fel de furaj? Din 19 20 de pasari nu fac oua decat 5-6. Sotia crede ca restul pana la 24 s-ar putea sa fie cocosi. Am sa ii verific. o zi buna
si porumb, soia , floarea soarelui nimic?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyLun Mai 07, 2012 12:22 pm

Energie Metabolizanta 2600 kcal/kg
Fibre Brute 6.4 %
Cenusa Bruta 6%
Substanta uscata 87 %
? nici nu am auzit, grau?, sroturi de floarea soarelui si srot de soia? restul ?
Toata lumra vinde furaje, pe urma ne plangem ca se in bolnavesc si nu oua. Sad
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyLun Mai 07, 2012 1:17 pm

rozalia a scris:
Energie Metabolizanta 2600 kcal/kg
Fibre Brute 6.4 %
Cenusa Bruta 6%
Substanta uscata 87 %
? nici nu am auzit, grau?, sroturi de floarea soarelui si srot de soia? restul ?
Toata lumra vinde furaje, pe urma ne plangem ca se in bolnavesc si nu oua. Sad

Contin de toate( srot de floarea soarelui, grau, porumb si srot de soia , calciu), doar ca nu nu scrie denumirea fiecaruia in parte ...
Sa nu ne facem ca nu stim ca ingredientele folosite de fiecare dintre noi contin fibre, cenusa si substante uscate .
Era bine sa fie trecut pe ambalaj denumirea ingredientelor si nu aceste procente din care nu multi inteleg ceva.

P.S. Nu am vrut sa supar pe nimeni cu acest raspuns.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyMar Mai 08, 2012 12:40 am

eu personal nu m-am suparat, doar ca nu stiam ce inseamna energie metabolizanta pentru pasari de expl. fibre brute etc.Normal era sa fie mai precis ce inseamna.
Sus In jos
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyMier Mai 09, 2012 10:37 pm

"Copiii" am progresat am luat si 7 ousoare si 8. Intradevar si eu am ramas un pic surprins cand am vazut ca nu scrie pe eticheta primului sac de hrana insa in mancare se vede si porumbul si floaea soarelui. nu stiu ce sa zic. poate isi vor reveni, oricum sunt la inceput cu toate lucrurile astea noi asa ca de aceea va cer parerea. Tot nu mi s-a raspuns la intrebare este bun acel furaj?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyJoi Mai 10, 2012 12:25 am

habar nu am, personal , ? o sa vedeti in timp:)
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptyVin Mai 11, 2012 1:17 am

Dar producatorul furajului il puteti identifica de pe ambalaj? Personal am dat rateuri cu furaje cumparate de la Farmavet (o mizerie de furaj, neomogenizat, cu boabe de orz nedecorticate, cu mult srot de floare, cica era si starter confused ) apoi cu unul pentru outoare de la FNC Macin, care era foarte prafos si nu avea destul calciu, mi-a stopat complet productia de oua Evil or Very Mad

Acum am luat de urgenta (pana ajung la furnizorul meu obisnuit) un sacotei produs la Slobozia, pentru outoare, si sunt multumita. Problema cu furajele de pe piata la ambalaj de 5 kg e ca sunt cam scumpe, cel putin 3 lei/kg, daca ai multe pasari te cocoseaza, dar la urgenta merg si alea.

Cochetez tot mai mult cu ideea de a-mi face singura furajele, saptamana viitoare voi merge intr-un obor satesc sa vad care sunt preturile la cereale, e si moara in apropiere si daca imi ies calculele o sa fac o incercare sa mi-l produc singura.
Sus In jos
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate EmptySam Iun 02, 2012 3:17 am

Si eu tot de la un producator din slobozia cumpar hrana lor prepelitele au inceput sa faca intre 17 si 19 oua pe zi. Singura problema a mea este ca isi pierd fulgii dupa spate iar de la calcat au niste zgarieturi deocamdata nu se ciupesc nu au probleme insa arata foarte urat asa chele. De la farmacia veterina am cumparat vitamine le pun in apa cate 1 mg la doi litri de apa, iar de la furnizorul hranii lor am cumparat si calciu pe care il amestec in mancare se pune cam 2 linguri la kg. mai mult de atat nu prea stiu ce sa le mai fac.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prepelitele sunt speriate Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele sunt speriate   Prepelitele sunt speriate Empty

Sus In jos
 
Prepelitele sunt speriate
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» va rog prezentati-va aici
» sfaturi pt incepatori
» cine are vro 150 de preplite de vanzare????
» O mare probela!!sunt la inceput!!
» si eu sunt nou pe forum BAFTA TUTUROR !!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: