forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Prepelite de la mare

In jos 
+4
b dorin
vyryausiasis
prepelite_constanta
banzay
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 5:08 am

Buna ziua si bine v-am gasit! Am mai urmarit un pic forumul si fara sa fiu inregistrat si mi-am facut curaj si mi-am facut si eu un cont.

Andrei din C-ta sunt eu si am inceput cu 100 prepelite si 2 custi, iar acum avem in jur de 500 prepelite (vreo 400 mature) si un nou rand de oua puse la incubator, 2 baterii, plus alte cateva custi mici si 2 maternitati. Sunt sigur ca am ce invata de aici si urmaresc cu placere postarile de aici. Deocamdata, ouale care le avem se duc pe la cunostinte si prieteni, inca nu am inceput sa 'vindem intesiv', insa nici nu ne-am zbatut prea tare. Va las si eu niste poze cu niste 'bestiute'.

EDIT: Custile, mancarea, o facem noi (la mancare nu stiu reteta, insa da rezultate bune, atat la cele mici cat si la ouatoare), desi initial, cand am ramas fara mancare, mancarea s-a facut dupa o alta retata si nu au fost rezultatele satisfacatoare, insa s-a remediat din fericire problema rapid. Adapatorile sunt singurele luate de la Dl. Cercel dn Calarasi, caruia ii multumim.


Prepelite de la mare Dscn0498y.thPrepelite de la mare Dscn0471et.thPrepelite de la mare Dscn0451p.thPrepelite de la mare Dscn0444i.th
Prepelite de la mare Thumbnmail
Prepelite de la mare Dscn0550i.thPrepelite de la mare Dscn0538n.thPrepelite de la mare Dscn0537jo.thPrepelite de la mare Dscn0534z.th
Prepelite de la mare Dscn0521a.thPrepelite de la mare Dscn0520y.thPrepelite de la mare Dscn0519f.thPrepelite de la mare Dscn0517m.th


Ultima editare efectuata de catre banzay in Joi Mai 03, 2012 5:19 am, editata de 1 ori
Sus In jos
prepelite_constanta
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 25
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/04/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 5:10 am

banzay a scris:
Buna ziua si bine v-am gasit! Am mai urmarit un pic forumul si fara sa fiu inregistrat si mi-am facut curaj si mi-am facut si eu un cont.

Andrei din C-ta sunt eu si am inceput cu 100 prepelite si 2 custi, iar acum avem in jur de 500 prepelite (vreo 400 mature) si un nou rand de oua puse la incubator, 2 baterii, plus alte cateva custi mici si 2 maternitati. Sunt sigur ca am ce invata de aici si urmaresc cu placere postarile de aici. Deocamdata, ouale care le avem se duc pe la cunostinte si prieteni, inca nu am inceput sa 'vindem intesiv', insa nici nu ne-am zbatut prea tare. Va las si eu niste poze cu niste 'bestiute'.


Prepelite de la mare Dscn0498y.thPrepelite de la mare Dscn0471et.thPrepelite de la mare Dscn0451p.thPrepelite de la mare Dscn0444i.th
Prepelite de la mare Thumbnmail
Prepelite de la mare Dscn0550i.thPrepelite de la mare Dscn0538n.thPrepelite de la mare Dscn0537jo.thPrepelite de la mare Dscn0534z.th
Prepelite de la mare Dscn0521a.thPrepelite de la mare Dscn0520y.thPrepelite de la mare Dscn0519f.thPrepelite de la mare Dscn0517m.th



chiar din cta esti?
Sus In jos
http://alcoolmetru.aaz.ro
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 5:11 am

Eu da Smile Prepelitele sunt aproape de constanta, la tara, aer curat, liniste...sa nu fie stresate What a Face
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 1:53 pm

Salut si bine ai venit. POti sa faci o poza la adapatoare mai de aproape? Smile
banzay a scris:
Eu da Smile Prepelitele sunt aproape de constanta, la tara, aer curat, liniste...sa nu fie stresate What a Face
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 3:23 pm

incaperea din ce este facuta ?
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 03, 2012 11:45 pm

Buna ziua,

Panouri sandwich, ca anexa la o hala, cu alta destinatie. Trec prin incapere si conducte de la centrala si iarna au fost ~20 grade, au si lumina si ventilator montat in geam. Singurul inconvenient ar fi ca e cam micuta, insa mai avem o incapere separata in alta hala, cam cu aceleasi specificatii.

@vyryausiasis adapatorile au costat 28 lei bucata (mai ieftine sau cam la acelasi pret ca pe e-bay/net), sunt italiene si sunt cumparate de la un anume domn Cercel (de la care am luat si primele prepelite). Pe acesta il gasiti aici: pasarideexpozitie.sunphoto.ro. Noi am fost multumiti de colaborarea cu dansul. Adapatorile sunt foarte utile, dar trebuie tinute in permanenta curate, fara sa intre bucatele de mancare (in cazul nostru deasupra nivelului prepelitelor care cam imprastie mancarica) sau altceva in apa pt. ca se blocheaza pe 'deschis' si curg. Revin cu poze.
Sus In jos
prepelite_constanta
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 25
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/04/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptySam Mai 05, 2012 12:13 am

prepelite_constanta a scris:
banzay a scris:
Buna ziua si bine v-am gasit! Am mai urmarit un pic forumul si fara sa fiu inregistrat si mi-am facut curaj si mi-am facut si eu un cont.

Andrei din C-ta sunt eu si am inceput cu 100 prepelite si 2 custi, iar acum avem in jur de 500 prepelite (vreo 400 mature) si un nou rand de oua puse la incubator, 2 baterii, plus alte cateva custi mici si 2 maternitati. Sunt sigur ca am ce invata de aici si urmaresc cu placere postarile de aici. Deocamdata, ouale care le avem se duc pe la cunostinte si prieteni, inca nu am inceput sa 'vindem intesiv', insa nici nu ne-am zbatut prea tare. Va las si eu niste poze cu niste 'bestiute'.


Prepelite de la mare Dscn0498y.thPrepelite de la mare Dscn0471et.thPrepelite de la mare Dscn0451p.thPrepelite de la mare Dscn0444i.th
Prepelite de la mare Thumbnmail
Prepelite de la mare Dscn0550i.thPrepelite de la mare Dscn0538n.thPrepelite de la mare Dscn0537jo.thPrepelite de la mare Dscn0534z.th
Prepelite de la mare Dscn0521a.thPrepelite de la mare Dscn0520y.thPrepelite de la mare Dscn0519f.thPrepelite de la mare Dscn0517m.th



chiar din cta esti?
custile tu le-ai facut?
Sus In jos
http://alcoolmetru.aaz.ro
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptySam Mai 05, 2012 6:15 am

ca idee mai bune sunt adapatorile automate special ptr prepelite (intra pe agroland sau prepelitebv)
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyDum Mai 06, 2012 4:25 am

Da, chiar din Constanta sunt Smile Custile sunt facute de mine, fratele meu si de un angajat. Ne ocupam de altceva noi, iar cu prepelitele a inceput ca un hobby.

@b dorin: da, cunoastem si produsele agroland, dar cand am avut nevoie, magazinele din judet nu au avut pe stoc, nu au putut aduce. tatal meu are si gaini si pt ele am luat adapatori de la ei. Ma mai interesez in curand ca ne cam extindem in ritm ametitor lol! Am pus saptamana trecuta inca vreo 200 oua la incubator Smile

Si ca o intrebare D-le Dorin, vis-a-vis de comenzile celor de la BV, am dat o comanda de niste casoletele, oare trebuie confirmat si telefonic, ca am dat de joi, dar nu am primit nimic pe e-mail... Verific si luni la un telefon. Oricum, jos palaria in fata lor, am vazut multe posturi de-ale lor pe aici, unde ajutau o gramada de incepatori, lucru care, in vremurile astea, sau cel putin in domeniul unde lucrez acum, mai rar se intalneste.

Numai de bine!
Andrei.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyDum Mai 06, 2012 12:29 pm

eu le am de la agroland shop timisoara aduse prin curier le folosesc si la maternitate ptr pui ( prepelite,gaini,curci pana la o saptamana)
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyDum Mai 06, 2012 4:00 pm

banzay a scris:
Da, chiar din Constanta sunt Smile Custile sunt facute de mine, fratele meu si de un angajat. Ne ocupam de altceva noi, iar cu prepelitele a inceput ca un hobby.

@b dorin: da, cunoastem si produsele agroland, dar cand am avut nevoie, magazinele din judet nu au avut pe stoc, nu au putut aduce. tatal meu are si gaini si pt ele am luat adapatori de la ei. Ma mai interesez in curand ca ne cam extindem in ritm ametitor lol! Am pus saptamana trecuta inca vreo 200 oua la incubator Smile

Si ca o intrebare D-le Dorin, vis-a-vis de comenzile celor de la BV, am dat o comanda de niste casoletele, oare trebuie confirmat si telefonic, ca am dat de joi, dar nu am primit nimic pe e-mail... Verific si luni la un telefon. Oricum, jos palaria in fata lor, am vazut multe posturi de-ale lor pe aici, unde ajutau o gramada de incepatori, lucru care, in vremurile astea, sau cel putin in domeniul unde lucrez acum, mai rar se intalneste.

Numai de bine!
Andrei.


buna constanteanule,in navodari e un magazin agroland,eu acolo am facut comanda si au venit itr-o saptamana,pe saitul lor sunt la 28lei si am platit 31 lei cu transport,la 12 bucati comanda...au si la brasov si iti vin mai repede la 35 cu taxele de curierat aferente...
spor la prepe!!dar foarfeca ai vazut-o?e bestiala cheers comanda verific-o si la telefon...marti ajunge un colet de la ei,la mine,poate vine si la tine in acelas drum...
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyDum Mai 06, 2012 11:20 pm

Sarutmana! Stiu de magazinele agroland din judet. Mai aproape mi s-a parut cel din Valu (acolo sta tatal meu), e o domnisoara foarte draguta si saritoare. Am verificat cu cei de la BV astazi si vine si comanda mea.

Si ca tot vine vara, prepelitele se vor muta la casa noua. Le pregatim 2 containere de beton, care le avem pe la birou...Zilele astea cred ca le ducem. Si sa vedem cum le amenajam, trebuie sa facem ceva cu lumina si sa le izolam. Se va pune si problema incalzirii pentru la iarna, sa vedem cum o gandim.
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyLun Mai 07, 2012 5:43 am

Si au mai iesit astazi vreo 2 custi. Zilele astea trebuie sa ne vina material mai tare si pt podea ca sa putem renunta la plasa moale cu intarituri pe mijloc, care nu face probleme, dar daca tot am inceput, sa fim profesionisti pana la capat Smile
Prepelite de la mare Dscn05521t.th

Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyLun Mai 07, 2012 5:49 am

banzay a scris:
Si au mai iesit astazi vreo 2 custi. Zilele astea trebuie sa ne vina material mai tare si pt podea ca sa putem renunta la plasa moale cu intarituri pe mijloc, care nu face probleme, dar daca tot am inceput, sa fim profesionisti pana la capat Smile
Prepelite de la mare Dscn05521t.th

Salut.Cum ai pus intaritura? si din ce material,si ue am plasa de 1,5mm si se cam indoaie Smile
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyLun Mai 07, 2012 6:25 am

Intaritura este pusa din fierbeton, 3 vergele. Una mijloc si cate una pe fiecare compartiment. Plasa este chiar mai subtire de 1,5 si a fost nevoie de intariturile astea. Imi vine in curand si plasa de 1,5 sa testam si asa.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyLun Mai 07, 2012 10:26 am

eu am luat plasa podea de la bistrita acum un an si am facut custile la fel
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyLun Mai 07, 2012 1:54 pm

banzay a scris:
Intaritura este pusa din fierbeton, 3 vergele. Una mijloc si cate una pe fiecare compartiment. Plasa este chiar mai subtire de 1,5 si a fost nevoie de intariturile astea. Imi vine in curand si plasa de 1,5 sa testam si asa.
Ai mess?
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyMier Mai 09, 2012 3:15 am

Da, andrey88s. Dar nu prea intru...
Sus In jos
prepelite_constanta
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 25
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/04/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 10, 2012 8:48 am

banzay a scris:
Da, andrey88s. Dar nu prea intru...



sal. din cta sant si eu. ce furaj folosesti? de ala de la poarta alba stii ceva?
Sus In jos
http://alcoolmetru.aaz.ro
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyJoi Mai 10, 2012 11:19 pm

Mâncarea este făcută de un apropiat al familiei, de la lumină,care pe ocupă cu aşa ceva. Iniţial greşise reţeta şi nu prea făceau ouă. Dar acum e ok. Şi reţeta pt cei mici şi pt restul.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyVin Mai 11, 2012 1:17 am

buna prepelite_constanta si banzay sunt din Navodari,in legatura cu furajul de la poarta alba pot sa va spun urmatoarele,este bun da randament dar cand am cerut la magazinul de aici din oras sa-mi specifice si mie reteta de furaj(ingredientele) si data fabricarii mi-a zis ca lor nu le aduce furnizorul asa ceva...daca voi gasiti ingredientele cu ce e facuta am rugamintea sa postati aici sa o vad si eu...eu deocamdata iau furajele de la cineva din constanta care o prepera cu premixurile de la bv si cu reteta de la bv si imi oua 98%
spor la soldatei!!!
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyVin Mai 11, 2012 2:02 am

Ma mai interesez si eu pe la respectivul cand ma mai intalnesc cu el. Pana acum nu m-a prea interesat reteta pt. ca el e in domeniul lui, prepelitele se ouau, deci treaba buna Smile O sa ii mai cer probabil sa imi faca si o reteta pt. ingrasare pt. ca a cam crescut cererea printre prieteni de carnita de prepe Smile
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyVin Mai 11, 2012 2:02 am

Si eu sunt din Constanta, bagam o regionalizare? jocolor

Eu iau furajele de la un inginer agronom din Cumpana, cu 1.7 lei/kg cel pt outoare si am rezultate foarte bune cu el.

Insa, macar ca experiment as vrea sa-mi fac si eu o data furajele, saptamana viitoare vreau sa dau o tura prin oborul care se tine la Gral Scarisoreanu si daca gasesc ingredientele la pret bun cred ca fac o incercare.

Sorina tu mai ai in plan vreo comanda la Brasov? Ca m-as lipi si eu cu 2 kg de premix si impartim cheltuielile de expeditie
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptyVin Mai 11, 2012 3:12 am

Sorina: Ce varsta au prepelitele?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare EmptySam Mai 12, 2012 12:49 am

boticelina a scris:
Si eu sunt din Constanta, bagam o regionalizare? jocolor

Eu iau furajele de la un inginer agronom din Cumpana, cu 1.7 lei/kg cel pt outoare si am rezultate foarte bune cu el.

Insa, macar ca experiment as vrea sa-mi fac si eu o data furajele, saptamana viitoare vreau sa dau o tura prin oborul care se tine la Gral Scarisoreanu si daca gasesc ingredientele la pret bun cred ca fac o incercare.

Sorina tu mai ai in plan vreo comanda la Brasov? Ca m-as lipi si eu cu 2 kg de premix si impartim cheltuielile de expeditie

off, boticelina Rolling Eyes doar acum 2 zile mi-a venit o comanda de la brasov,la o prietena,si-a luat si ea niste custi,dar nu-i nimic o rezolvam noi,eu am niste afaceri pe la brasov si cred ca luna viitoare ajung pe acolo,asa ca...rabdare sa avem...boti,ai vazut foarfeca de oua Question ,eu mi-am luat-o,e bestiala bounce

mihain2010 prepe ale mele au o serie 5 luni si o serie 7 saptamani,iar a treia serie e la incubat Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prepelite de la mare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite de la mare   Prepelite de la mare Empty

Sus In jos
 
Prepelite de la mare
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» adapatori mai mare
» Cumpar pui de prepelita
» O mare probela!!sunt la inceput!!
» prepelite pui de prepelite
» INCEPUTUL CU PREPELITE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: