forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 frecventa ouat reala

In jos 
+7
vyryausiasis
gabrielbalc
b dorin
PrepeliteBrasov
adrian_aa
sorin1sipos
mihaim
11 participanți
AutorMesaj
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyLun Ian 16, 2012 12:48 pm

Buna ziua. Cred ca ar fi interesant de stiut frecventa ouatului in ferma fiecaruia.

Eu am 34 de prepelite outoare si fac in medie cam 11 oua pe zi, deci o prepelita face cam 10 oua pe luna. Mentionez ca ale mele beneficiaza de caldura peste 20 grade si iluminat non stop. Sunt un pic dezamagit de productie.

Voi cate femele outoare aveti si cate oua colectati zilnic in medie?
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyLun Ian 16, 2012 2:07 pm

ce varsta au prepelitele??
care este curba de ouat?de cat timp se oua?ce furaj le dai.
la mine caldura e de app 19 grade si lumina 18 ore pe zi.in acest fel am un procent de peste 90%
Sus In jos
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMar Ian 17, 2012 1:24 am

Prepelitele le am de aproximativ o saptamana. Am 34 de femele si 4 baieti. Le tin pe toate intr-o cusca de 100/60 cu perete de separatie la mijloc (19 intr-o parte, 19 in cealalta). Ma gandesc sa-i pun pe baieti in alta cusca caci am inteles ca fetele nu oua atat de bine daca sunt deranjate cu calcatul. E adeverat?

Tocmai am citit un blog de prepelite de tip jurnal si am ramas uimit de o productie de 1001 oua pe luna la 36 de prepelite.

Furaj mi-au dat cei de unde am luat prepelitele. Sper sa ajung la Crevedia sa fac ceva stoc de acolo.
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMar Ian 17, 2012 3:28 pm

cei 4 baietei nu cred ca le incomodeaza prea mult ca sa le influenteze negativ la ouat.
daca ai avea mai multi atunci ar fi altceva.
Sus In jos
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMier Ian 18, 2012 12:35 am

Am ajuns la Crevedia si am luat furaje. Am separat si baietii.
Ma gandesc ca poate le e prea cald, am bagat termometrul si am constatat că sunt 26 de grade. Parca e un pic cam cald. Plus ca uneori statea cu ciocurile deschise o parte din ele si gafaiau. Am inceput sa batez mai mult geamul care-l am sa incerc sa pastrez un 23 de grade si o mai buna aerisire.

Prepelitele le-am luat din doua locuri diferite. Unele au penaj complet si fac oua un pic mai mari si mai patate, iar celelelalte sunt mai mult sau mai putin chele pe spate sau chiar si in cap. Culmea e ca in primele zile cele chele au ouat mai mult. Acum s-a echilibrat situatia.

Unele din ele mi se par un pic cam apatice iar unele parca au ceva la ochi. Asta se intampla la cele chele. Ma gandesc la o conjunctivita sau poate asa sunt ele. Mentionez ca pe una am gasit-o moarta acum vreo 2 zile si astfel am ramas cu 34 de fete.

Voi ce vitamine le dati? Cum se numesc? Ceva antibiotice bune sau creme recomandati in cazul conjunctivitei?
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMier Ian 18, 2012 2:34 am

Oxivit, 7 zile la 2 luni le dau eu, in timp ce le dai oxivit nu mai poti consuma ouale.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptySam Ian 21, 2012 4:50 pm

Probabil inca sunt afectate de mutare, nu te pripi in concluzii. 20-22 de grade le e suficient. Cheama un medvet pentru diagnostic si tratament corecte, nu le trata dupa ureche cu ce presupui ca le-ar face bine pentru o probabila boala. Cu presupunerile nu faci treaba buna...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyLun Feb 06, 2012 5:57 pm

am avut un ou de prepelita facut de 2 zile pe care l am spart si avea galbenusul amestecat cu albusul de parca era vechi.nu am observat sa fie fisurat la exterior arata bine a fost tinut la frigider.la saptamana vand cam 700 oua daca da un client de un ou ca asta am incurcat o
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMar Feb 07, 2012 4:19 pm

b dorin a scris:
am avut un ou de prepelita facut de 2 zile pe care l am spart si avea galbenusul amestecat cu albusul de parca era vechi.nu am observat sa fie fisurat la exterior arata bine a fost tinut la frigider.la saptamana vand cam 700 oua daca da un client de un ou ca asta am incurcat o

De ce s-o incurci? Un ou malformat nu inseamna un ou vechi. Crezi ca e impropriu consumului?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyMar Feb 07, 2012 5:46 pm

El nu dar clientul poate crede.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyVin Feb 10, 2012 1:15 am

Salut. Eu am avut si oua patate normal dar petele erau move nu maro. si au fost bune nu a avut absolut nimic.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyVin Feb 10, 2012 4:57 am

eu unul am pus la incubat 10 oua din care 5 aveau coaja neregulata respectiv aveau protuberante pe coaja 3 care erau aproape rotunde si 2 care erau albe complet iar rezultatele au fost urmatoarele:
din cele 5 au iesit 3 puisori, din cele 3 nu a iesit decat un puisor care si ala chinuit si cred k pana la urma a murit iar din cele 2 albe 2 puisori albi cu putin negru pe iei deci trageti voi concluziile
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyVin Feb 10, 2012 7:35 am

ai inceput chiar binisor raportat la nr de oua puse la incubat
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptySam Feb 11, 2012 12:19 am

Exceptand ouale de Bobwhite care-s albe de felul lor, nu siam ca ouale nepigmentate sunt bune de incubat (cand am intalnit asemenea cazuri noi le-am exclus la selectie de fiecare data). O sa testam cu prima ocazie Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptySam Feb 11, 2012 2:38 am

Eu am pus la incubat si oua provenite de la prepelite care nu erau facute matca ci mai multi masculi sau mai putini si tot au iesit pui. Am avut o rata de 80-85%.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyDum Apr 29, 2012 11:38 pm

ieri ,prepelitele mele au implinit 40 de zile si am colectat 2 oua bounce (din 122 de oua puse la incubat ,au rezultat 93 de pui -2 au murit in primele zile , 1 a murit la 3 saptamani, la patru saptamani am taiat 3 pentru ca i-am gasit plini de sange - s-au batut ,acum am 87 din care -40 femele si 47 masculi .
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala EmptyLun Apr 30, 2012 1:26 am

floraye a scris:
ieri ,prepelitele mele au implinit 40 de zile si am colectat 2 oua bounce (din 122 de oua puse la incubat ,au rezultat 93 de pui -2 au murit in primele zile , 1 a murit la 3 saptamani, la patru saptamani am taiat 3 pentru ca i-am gasit plini de sange - s-au batut ,acum am 87 din care -40 femele si 47 masculi .

La multe oute de acum in colo.
eu am 80 outoare si iau cam 50 oua pe zi (un procent de 62.5%) de la ele dupa reteta domnului Mi-Odin. tin sa precizez ca au doar 9 saptamani si cred ca o sa am un procent si mai bun la ouat dupa ce termin camera unde vreau sa le tin. Mai am putin si gata.
Sa aveti o zi placuta
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
Continut sponsorizat





frecventa ouat reala Empty
MesajSubiect: Re: frecventa ouat reala   frecventa ouat reala Empty

Sus In jos
 
frecventa ouat reala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Boala prepelita
» furajare pt ouat
» Crescator Incepator
» Furaje pentru ouat
» INCEPUTUL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: