forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Ce mananca puii de prepelita?

In jos 
+4
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
ady
Sasha20
gabrielbalc
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyMier Aug 03, 2011 1:11 pm

Ideea e ca nu ii pot pune in cusca pt ouatoare ca mi se pare ca au piciorusele prea mici. Plus ca ar putea iesi printre gratii. In schimb afara am o cusca mare cu podea pe care ar sta comod.
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyVin Aug 05, 2011 7:45 am

ady a scris:
gabrielbalc a scris:
Cat de mult trebuie acoperita cutia? Cum asigur fluxul de aer si sa fie totodata si caldura? Sa cumpar adapatori pentru papagali pentru apa? Mancarea in ce sa le-o pun?
mai uite cum sta treaba eu am un dulap de la bunica (cica mostenite) pe care l-am pus cu usa in sus si care are dimensiunile de circa 1,7 m lungima 50cm latima si cam tot atat inaltime la care in partea de jos i-am construit eu un alt fund respectiv podea la cum e asezat pe care o pot scoate cum scot tavile cu gunoi de la custi. La respectiva maternitate (daca imi permiti termenul)care e prevazuta cu usa din constructie cat sunt puii mici la las usa inchisa total iar cand mai cresc o las putin crapata respectiv 1-2 cm pentru circulatia aerului asta pana se imbraca cat de cat in pene dupa care ii mut in baterii.
ca si caldura am 2 becuri de 40W din alea normale pe care le-am bagat in borcane mai mari sa zic de 2 litri si care daca sunt multi le pun in colturi separate si functioneaza non - stop iar ca si apa si mancare folosesc alimentatoare de pui dar la cele de apa le pun pietre in tava pentru a nu se ineca insa aici e mai mult de povestit da un tel la numerele de le-akm lasat mai sus si vb mai multe

aha,deci mai e cineva care mia furat ideea,si eu am facut 2 "maternitati" una pt puii "noi nascuti" iar alta pt cei mai maturi ca inca nui pot baga in cusca ca ies afara printre zabrele si leam facut tot din dulapuri suspendate de bucatarie.leam luat usile si fundul jos,iar in partea care vine jos (la maternitate) am pus plasa normala ca la custile pt adulti (in asa fel incat dejectiile cad pe jos)asta pt puii mai maturi iar la cea de "noi nascuti" am mai pus peste plasa normala,plasa ce se foloseste la izolatie asta ca sa nusi rupa piciorusele si e mai usor de curatat.in ceea ce priveste adapatorile folosesc cele de papagali(am facut cate doua gauri in colturile custii si leam prins cu sarma)deoarece am gasit ff multi innecati

ca mancare eu le dau direct cea pt prepelite adulte si am vazut ca bucatile mai marisoare le lasa si amestecata cu malai in prima sapt,ca antibiotic folosesc OXIVIT-S cam 2sapt iar apoi nimic in afara de mancare

pt caldura puilor am pus pe un lat 3 becuri de 15w(cele de frigider)+un bec de 40w(doar in prima sapt) si e ok nu plang si nici nu stau gramada:)
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyDum Aug 07, 2011 2:44 am

Eu am facut o lada din lemn de 1mX80cm. Oxivit nu e antibiotic, sunt vitamine din cate stiu eu.
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 01, 2011 11:48 am

am citit si aici si pe mai multe forumuri ca cica starterul de gaini este super bun pt pui de o zi,voi ce ziceci starter sau amestec de sroturi?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 01, 2011 12:39 pm

Eu starter pentru pui de gaina le-am dat si le-a mers foarte bine.
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyVin Sept 02, 2011 1:13 am

gabrielbalc a scris:
Eu starter pentru pui de gaina le-am dat si le-a mers foarte bine.

sincer eu leam dat direct mancare pt prepelitele adulte si merge bine,ce e mai mare lasa deoparte
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
Rache
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: PENTRU SA NATATEA PUILOR    Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyVin Sept 02, 2011 11:54 am

NU NEGOCIA!!!! pENTRU SANATATEA PUILOR DE CE NU CUMPERI DE LA FERMA DIN BRASOV CATEVA kg / STARTER etc negociaza cu ei si ti le trimit acasa ??cu Maxitaxi???
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 03, 2011 6:03 am

Cred totusi ca furajul special pentru pui contine toate elementele de care au nevoie puii. De aceea ma gandesc ca e mai bun pentru pui decat furajul pentru prepelite ouatoare.
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 03, 2011 1:01 pm

gabrielbalc a scris:
Cred totusi ca furajul special pentru pui contine toate elementele de care au nevoie puii. De aceea ma gandesc ca e mai bun pentru pui decat furajul pentru prepelite ouatoare.
Cred ca totusi Starter o sa aleg pt ca nimeni nu mia spus de rau pe nici un forum si este si mai ieftin multumesc pt sfaturi
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 03, 2011 1:05 pm

Rache a scris:
NU NEGOCIA!!!! pENTRU SANATATEA PUILOR DE CE NU CUMPERI DE LA FERMA DIN BRASOV CATEVA kg / STARTER etc negociaza cu ei si ti le trimit acasa ??cu Maxitaxi???
Maxitaxi Brasov Satu Mare nu cred ca exista asa ca pica
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 5:50 pm

ady a scris:
sincer pana acum nu am avut mortalitate deloc la pui insa nu acelasi lucru pot sa spun de cele mature care fac la fund o scurgere alb galbuie si in doua trei zile le gasesc moarte asta dek nu le observ la timp si le trec pe antibioatice si vitamia K care pana acum a dat rezultate bune
P.S poate cineva sa ma lamureasca de ce fac acea scurgere la fund si asta numai la femele se intampla

Du-te la DSVSA si fa-ti o analiza pe dejectiile acelea, neaparat cere si o antibiograma. O sa iti spuna si ce infectie ai si la ce medicamente este sensibila si la ce nu [nu merge dupa ureche, "lasa ca iau un antibiotic de la farmacie si le dau eu" sau mai rau, le dai la pui si le creezi rezistenta la antibiotic si cand ajung adulte o sa te chinui de 3 ori mai tare sa le tratezi]. Banuiesc ca n-ai reusit sa scapi inca de custile de lemn si ca pana la urma te-a pleznit ceva infectie? Sad OOf, of... Cu ce faci dezinfectia periodica la prepelite? Incearca sa-ti faci rost de solutii profi, gen Incimaxx DES sau macar de Virocid, dar nici nu stiu cum sa-ti spun sa dai pe lemn incat sa si obtii rezultatul dorit... ca altfel degeaba tratamentul Sad Incepe cu inceputul si fa-ti analizele la DSV...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 5:51 pm

gabrielbalc a scris:
Si nu se ard puii de borcan? Nu se incalzesc prea tare? Apoi ajung becurile de 40w?

De ce asa cand puteti folosi solutii elegante si simple = becuri cu infrarosii?

gabrielbalc a scris:
Mai am o intrebare. La ce varsta pot scoate puii din maternitate? Adica sa ii pot tine in custi fara bec. Multumesc.

Daca temperatura ambientala este constanta in plaja 20-25 de grade si nu sunt curenti de aer deranjanti, la 2-3 saptamani, varsta la care au penajul format complet (daca nu au deficiente de metionina).


Ultima editare efectuata de catre prepelitebv.ro in Sam Sept 10, 2011 6:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 6:01 pm

Andrei a scris:
Rache a scris:
NU NEGOCIA!!!! pENTRU SANATATEA PUILOR DE CE NU CUMPERI DE LA FERMA DIN BRASOV CATEVA kg / STARTER etc negociaza cu ei si ti le trimit acasa ??cu Maxitaxi???
Maxitaxi Brasov Satu Mare nu cred ca exista asa ca pica

@Rache: multumim de recomandare Smile

De la Brasov la Satu Mare cateva kg de furaj sau ingrediente ajung a doua zi cu Fan Courier sau cu Posta Romana. MaxiTaxi folosim doar pentru oua, si asta speram nu pentru mult timp pentru ca lucram la sisteme noi de ambalare a oualor care sa permita expeditii mai simple si mai ieftine. Exista cursa directa cu plecare din Brasov la 5:38 si sosire la Satu Mare ora 15. http://www.autogari.ro/Transport/Brasov-Satu_Mare/141-504.aspx
Daca ati intreba la Microferma de prepelite Brasov, ati afla ca are parteneri in Satu Mare care fac furaj de pui de prepelita (si de tineret, si de ouatoare... tot tacamul), dupa retetele de la noi de pe site.

Decat sa vorbiti despre Microferma, mai bine vorbiti direct cu noi la Microferma [ca doar aveti datele de contact la indemana] si cereti ajutor - cu siguranta noi ne vom stradui sa va surprindem placut cu solutiile cu care stim si putem sa raspundem solicitarilor voastre Smile)

Din cauza volumului mare de munca si a timpului limitat nu am parcurs intreg forumul inca. Si notificari de raspunsuri primim doar pentru topicurile parcurse si in care am scris; de aceea raspundem unde am mai scris dar exista si topicuri [ca acesta] in care abia acum vad ca se pomeneste de noi... Dragi colegi de forum, cand va framanta ceva, apelati direct ca e mai simplu - sunati-ne, scrieti-ne mail, contactati-ne pe messenger, lasati-ne mesaj pe site, aveti atatea modalitati de a da de noi ca trebuie sa nu vreti ca sa nu ne gasiti! cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 12:59 pm

Apropo de becurile ci inflarosii. Cat consuma comparativ cu becurile incandescente? Dar comparativ cu becurile "economice"?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:02 pm

gabrielbalc a scris:
Apropo de becurile ci inflarosii. Cat consuma comparativ cu becurile incandescente? Dar comparativ cu becurile "economice"?

Becul infrarosu de 50W consuma...50W; becul infrarosu de 75W consuma...75W; ... Very Happy Ma intereseaza puii, in comparatie cu consumul... ca asa puteam pune bec cu incandescenta sau bec economic, is mult mai ieftine! Very Happy
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:05 pm

Pe mine ma intereseaza daca as putea incalzi o incapere de 2,5x3m cu un asemenea bec.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:10 pm

gabrielbalc a scris:
Pe mine ma intereseaza daca as putea incalzi o incapere de 2,5x3m cu un asemenea bec.

Nu. Becurile infrarosii sunt mai degraba de tip spot (mai mult sau mai putin). Iti recomand un panou radiant... Consum destul de mic si face exact ce ai nevoie.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:20 pm

Cam scump Surprised
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:34 pm

Alternativa la panou radiant scump + consum mic este calorifer electric ieftin cu consum electric fabulos. Sau centrala termica, scumpa cu consum mic. Oricum o sucesti...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:36 pm

Izolez usa bine...incaperea e mica, bec aprins non stop...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:19 pm

gabrielbalc a scris:
Izolez usa bine...incaperea e mica, bec aprins non stop...

Aerul se incalzeste, dar scade concentratia de oxigen si creste cea de dioxid de carbon. Lipsa unui flux de aer proaspat se poate dovedi o idee tare proasta!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:22 pm

Incaperea are un gemulet de 10x10 cm care nu e acoperit decat cu o plasa metalica.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Data de inscriere : 02/01/2011

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:35 pm

Oxigen destul dar cand o sa fie -10 grade afara o sa fie jale. Nu cred ca gasiti solutie de mijloc fara sa interveniti serios... Cel putin eu daca stiam de vreuna v-as fi zis. Daca gasiti una si se verifica functionalitatea ok, suntem aici cu totii sa invatam!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Sipos Gabriel
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/04/2014

Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 EmptyMar Apr 29, 2014 1:10 pm

buna seara,
eu imi fac acum o incapere de 2,5*2,5m la tata la tara, din lemn+structura, si pereti de OSB la exterior si rigips la interior plus vata de sticla la mijloc, sper sa reyolv problema cu izolarea termica, apoi trebuie sa fac custile si sa vad cu mancarea care este cea mai profitabila home-made sau industriala?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Ce mananca puii de prepelita?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» vand puii de prepelita
» cat mananca puii
» vand puii de prepelita
» pisica adopta puii de prepelita?
» DE CE MOR PUII????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: