forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelitele nu oua

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptySam Iun 02, 2012 12:05 pm

Buna seara,

Am cumparat la sfarsitul lunii aprilie 100 prepelite, in 2 transe: 26 prepelite ouatoare (vanzatorul mi-a spus ca au 2 luni, nu sunt foarte sigura de asta, dar uitandu-ma la ele, in comparatie cu celelalte, ma gandesc ca e posibil sa fie asa) si 70 pui (din care 17 aveau 5 saptamani pe 27 aprilie, iar restul aveau 4 saptamani). Cele 26 ouatoare oua intre 14 si 18 oua/zi, ceea ce (zic eu) nu e foarte bine, dar nici chiar rau. Celelalte... ma inbolnavesc de nervi. De vreo saptamana oua cate 1-2-3 oua/zi. Din cele 70, ce-i drept, nu stiu cate sunt fete. Precizez ca toate consuma aceeasi hrana - dupa reteta domnilor de la Brasov, le facem hrana cam pentru 2-3 saptamani.
Ce credeti? Oi fi eu atat de ghinionista incat proportia de fete sa fie atat de mica (in cele 70)? Sau poate crescatorul de la care le-am luat le-a sortat deja dupa sex inainte sa le cumpar? Le-am cumparat direct de acasa de la el, mi s-a parut ca nu le-a ales in mod special (doar daca erau deja separate inainte)? Sau, asa cum mai citeam pe forum, ar trebui sa le mai las, sa mai astept? Laughing
Maine ma gandesc sa "intru in ele" si sa vad cati masculi si cate femele sunt? Dati-mi va rog niste repere pentru a le identifica. E prima oara cand avem prepelite - dupa aspect, mi se pare ca sunt toate la fel (nu cred ca ma pricep sa le separ dupa colorit, mi-ar trebui niste indicii... pentru incepatori).

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyDum Iun 03, 2012 2:05 am

monika2403 a scris:
Buna seara,

Am cumparat la sfarsitul lunii aprilie 100 prepelite, in 2 transe: 26 prepelite ouatoare (vanzatorul mi-a spus ca au 2 luni, nu sunt foarte sigura de asta, dar uitandu-ma la ele, in comparatie cu celelalte, ma gandesc ca e posibil sa fie asa) si 70 pui (din care 17 aveau 5 saptamani pe 27 aprilie, iar restul aveau 4 saptamani). Cele 26 ouatoare oua intre 14 si 18 oua/zi, ceea ce (zic eu) nu e foarte bine, dar nici chiar rau. Celelalte... ma inbolnavesc de nervi. De vreo saptamana oua cate 1-2-3 oua/zi. Din cele 70, ce-i drept, nu stiu cate sunt fete. Precizez ca toate consuma aceeasi hrana - dupa reteta domnilor de la Brasov, le facem hrana cam pentru 2-3 saptamani.
Ce credeti? Oi fi eu atat de ghinionista incat proportia de fete sa fie atat de mica (in cele 70)? Sau poate crescatorul de la care le-am luat le-a sortat deja dupa sex inainte sa le cumpar? Le-am cumparat direct de acasa de la el, mi s-a parut ca nu le-a ales in mod special (doar daca erau deja separate inainte)? Sau, asa cum mai citeam pe forum, ar trebui sa le mai las, sa mai astept? Laughing
Maine ma gandesc sa "intru in ele" si sa vad cati masculi si cate femele sunt? Dati-mi va rog niste repere pentru a le identifica. E prima oara cand avem prepelite - dupa aspect, mi se pare ca sunt toate la fel (nu cred ca ma pricep sa le separ dupa colorit, mi-ar trebui niste indicii... pentru incepatori).

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.
masculii sunt rosioi pe iept si daca ii apesi pe langa cloaca in partea din spate le iasa o spuma alba la cei trecuti de 6 saptamani sau si mai repede iar femelele nu au rosu pe piept doar niste puncte negre spor la treaba
intra pe forumul asta ca este mai activ http://despreprepelite.forumgratuit.ro/
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyDum Iun 03, 2012 2:21 am

monika2403 a scris:
Buna seara,

Am cumparat la sfarsitul lunii aprilie 100 prepelite, in 2 transe: 26 prepelite ouatoare (vanzatorul mi-a spus ca au 2 luni, nu sunt foarte sigura de asta, dar uitandu-ma la ele, in comparatie cu celelalte, ma gandesc ca e posibil sa fie asa) si 70 pui (din care 17 aveau 5 saptamani pe 27 aprilie, iar restul aveau 4 saptamani). Cele 26 ouatoare oua intre 14 si 18 oua/zi, ceea ce (zic eu) nu e foarte bine, dar nici chiar rau. Celelalte... ma inbolnavesc de nervi. De vreo saptamana oua cate 1-2-3 oua/zi. Din cele 70, ce-i drept, nu stiu cate sunt fete. Precizez ca toate consuma aceeasi hrana - dupa reteta domnilor de la Brasov, le facem hrana cam pentru 2-3 saptamani.
Ce credeti? Oi fi eu atat de ghinionista incat proportia de fete sa fie atat de mica (in cele 70)? Sau poate crescatorul de la care le-am luat le-a sortat deja dupa sex inainte sa le cumpar? Le-am cumparat direct de acasa de la el, mi s-a parut ca nu le-a ales in mod special (doar daca erau deja separate inainte)? Sau, asa cum mai citeam pe forum, ar trebui sa le mai las, sa mai astept? Laughing
Maine ma gandesc sa "intru in ele" si sa vad cati masculi si cate femele sunt? Dati-mi va rog niste repere pentru a le identifica. E prima oara cand avem prepelite - dupa aspect, mi se pare ca sunt toate la fel (nu cred ca ma pricep sa le separ dupa colorit, mi-ar trebui niste indicii... pentru incepatori).

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.

Buna ziua,
uite aici pe forum acesta este un subiect cu poze clare diferente intre mascul si femela atat exterior cat si determinarea sexului prin metoda gasirii organelor genitale
http://cresterea-prepelitelor.info/forum/rase-de-prepelite-diferente-mascul-femela-t89.html
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyMar Iun 05, 2012 12:00 pm

Nu am mai scris, pt ca am o oarecare problema tehnica cu forumul (poate imi spune cineva cu aceasta ocazie cum sa o rezolv) - nu mai pot vizualiza toata pagina, imi apare, foarte restrans, doar in partea stanga a ecranului, doar o fractiune din pagina. Mi-a fost foarte greu sa descifrez mesajul de la Tavy, caruia ii si multumesc cu aceasta ocazie. Am reusit sa separ pasarile, am gasit tot pe acest forum, niste sfaturi (altele decat penajul pasarilor) care mi-au folosit.
In orice caz, am identificat 46 fetite, pe care le-am impartit in 2 custi, le-am pus cate 2 cocosi (dintre cei cu care au "locuit" inainte de sortare in aceeasi cusca). Le-am mutat si locatia, intr-un loc mai aerisit (inainte erau intr-un loc cu mai putin acces la mediul si lumina naturala). Zilele astea (le-am separat duminica) au ouat 3, respectiv 4 oua (luni si marti). Eu zic ca sunt totusi putine. Ce sa le mai fac???? Ele par sa se simta foarte bine, sunt vioaie, mananca, beau apa, insa nu oua. Mai dati-mi va rog alte idei.
Multumesc.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyMar Iun 05, 2012 12:23 pm

monika2403 a scris:
Nu am mai scris, pt ca am o oarecare problema tehnica cu forumul (poate imi spune cineva cu aceasta ocazie cum sa o rezolv) - nu mai pot vizualiza toata pagina, imi apare, foarte restrans, doar in partea stanga a ecranului, doar o fractiune din pagina. Mi-a fost foarte greu sa descifrez mesajul de la Tavy, caruia ii si multumesc cu aceasta ocazie. Am reusit sa separ pasarile, am gasit tot pe acest forum, niste sfaturi (altele decat penajul pasarilor) care mi-au folosit.
In orice caz, am identificat 46 fetite, pe care le-am impartit in 2 custi, le-am pus cate 2 cocosi (dintre cei cu care au "locuit" inainte de sortare in aceeasi cusca). Le-am mutat si locatia, intr-un loc mai aerisit (inainte erau intr-un loc cu mai putin acces la mediul si lumina naturala). Zilele astea (le-am separat duminica) au ouat 3, respectiv 4 oua (luni si marti). Eu zic ca sunt totusi putine. Ce sa le mai fac???? Ele par sa se simta foarte bine, sunt vioaie, mananca, beau apa, insa nu oua. Mai dati-mi va rog alte idei.
Multumesc.

incearca aici http://despreprepelite.forumgratuit.ro/
Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: nu se ouaprepelitele   prepelitele nu oua EmptyMar Ian 22, 2013 4:01 am

buna ziua!am si eu o problema mare cu prepelitele mele.am 40 de capete din luna iunie a anului trecut dar pana in prezent nu s-a ouat nici una.eu le-am scos la clocitoare deci nu sunt batrane.problema este ca nu stiu sa le sortez ca am inteles ca si din acest motiv e posibil sa nu faca oua.va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spuneti si mie cum sa procedez cu ele.am incercat sa le sortez dupa metoda cu penajul de pe pipt dar nu m-ia reusit.sunt intr-o situatie critica deioarece parintii nu-mi mai dau bani pentru intretinerea lor pentru ca nu au facut nici un ousor si imi este mila de ele sa le tai.de 2 sapt nu le-am mai dat nici furaje speciale dar o sa le dau din nou.caldura au aproximativ 18-20 de grade tot timpul.va rog sa imi dati cateva sfaturi cum as putea sa procedez sa se oua ca nu vreau sa renunt la ele.va multumesc
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyMar Ian 22, 2013 4:15 am

Masculii daca ii strangi de cloaca trebuie sa prezinte o spuma alba (sperma). intra aici

https://prepelite.forumgratuit.ro/t529-ajutor-incepatori
Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua EmptyVin Ian 25, 2013 3:07 am

minicu a scris:
Masculii daca ii strangi de cloaca trebuie sa prezinte o spuma alba (sperma). intra aici

https://prepelite.forumgratuit.ro/t529-ajutor-incepatori

Va multumesc pentru ajutor!acum lucrez la o noua cusca pentru ele deoarece cea veche este un pic medievala.o sa le sortez si o sa rezin cu intamplarile mele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelitele nu oua Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu oua   prepelitele nu oua Empty

Sus In jos
 
prepelitele nu oua
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» prepelite nu se oua
» prb cu prepelitele
» de ce nu imi oua prepelitele
» prepelitele nu se mai oua!
» Prepelitele mele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: