forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelite faraon

In jos 
+8
Sasha20
gabrielbalc
razvy82
emtix
PrepeliteBrasov
miezure
simpaticu31
rozalia
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:36 pm

Ma bucur ca tragi concluzia asta Smile Si ne onoreaza! O sa-l umplem cu si mai multe, deocamdata gasesti info detaliate despre noi, despre produsele noastre, si tot ce trebuie stiut despre incubare si despre furajarea prepelitelor. Chestii serioase, cu retete profi, nu dupa ureche. Una peste alta, plimba-te pe tot site-ul ca io zic ca merita...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 1:43 pm

Pentru ca am vazut ca aveti toate 3 rasele, as dori o comparatie vis-a-vis de ouat intre prepelita japoneza vs auriu de manciuria vs polara. Multumesc!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:21 pm

gabrielbalc a scris:
Pentru ca am vazut ca aveti toate 3 rasele, as dori o comparatie vis-a-vis de ouat intre prepelita japoneza vs auriu de manciuria vs polara. Multumesc!

Puse la gramada si comparate, nu mai pot fi identificate care de la ce prepelite sunt. Cat de prepelite, toate au aceeasi frecventa de ouat. Asta raspunde la intrebare?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:24 pm

La frecventa de ouat ma refeream. Ma mira ceea ce imi spuneti desi nu va pot contrazice.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 2:37 pm

gabrielbalc a scris:
La frecventa de ouat ma refeream. Ma mira ceea ce imi spuneti desi nu va pot contrazice.

Sigur ca puteti, chiar ascult ce constatare proprie aveti! Cine a zis ca ce spun eu e litera de lege si ce spune altul nu? Doamne fereste Smile Fiecare cu experientele proprii, eu impartasesc cu draga inima si maxima deschidere pe ale mele si ma bucur in egala masura de ce impartasiti si voi cu mine Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 9:19 pm

Nu va pot contrazice pentru ca ale mele inca nu oua toate si nici nu le-am separat pe rase sa le pot urmari, nu pentru ca nu as avea curajul Laughing
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 9:48 pm

gabrielbalc a scris:
Nu va pot contrazice pentru ca ale mele inca nu oua toate si nici nu le-am separat pe rase sa le pot urmari, nu pentru ca nu as avea curajul Laughing

Pai vorbiti cu ele sa oua toate! Mi-aminteste de bancul ala... vecine, ce faci de iti da vaca 50 de litri de lapte pe zi? Pai ma duc in fiecare dimineata in grajd cu un cutit lung si o intreb: ce sa fie azi, lapte sau carne? Twisted Evil Razz
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyVin Sept 16, 2011 2:02 am

Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: incalzire constructie prepelite   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Dec 01, 2011 4:31 am

Buna, de mult nu am scris, prepelite cumparate de la Floresti ( Cluj)nici vorba sa fie faraon, cred ca tipul habar nu are cum nu aveam nici eu Smile, deci inseamna ca m-a pacalit. asta e. Inafara de asta este asa de mizerie la el, ma mir ca nu au murit toate prepelitele mele.
Am o constructie mica 2/2., din lemn , OSB si polestiren de 10, pardoseala gresie. Nu stiu cum sa rezolv incalzirea lor sa fie constanta. La ora actuala am un bec e 100 ( rosu )dar problema este cand se raceste brusc afara.
Asa ca ,rog sa imi dati idei la incalzire constanta . Aerisirea ma dandesc sa le rezolv cu un ventilator mic cu potentiometru cu priza programata. Nu miroase incaperea pentru ca zilnic le curat tava ( pe tava este pusa hartie si asa este mai usor curatirea).
Am patru Baterii care sunt puse pe un raft cumparate de la Metro ( asa este mai usor de scos bateriile ).
Multumesc
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Dec 01, 2011 6:00 am

Domnul din Floresti stia cu siguranta ce vinde. Problema e ca nu ati stiut dumneavoastra. Apropo de incalzire becul cu siguranta nu ajunge. Ca si variante ar fi calorifer sau panou radiant. Eu am tras un calorifer de la centrala din casa.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Dec 01, 2011 6:24 am

Sie eu m-am gandit la un calorifer,dar cum incalzirea o am in casa pe peleti cu semineu in camera de zi. nu am cum sa trag pentru ca casuta prepelitelor este la 6 - 7m de casa si nu am cum sa mai tragincalzire prin terasa . M-am gandit la un panou radiant ,trebuie sa ma gandesc de care.
Question
Multumesc pentru sfat.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyJoi Dec 01, 2011 9:39 am

Pentru putin.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptySam Ian 07, 2012 3:31 pm

rozalia a scris:
Buna, de mult nu am scris, prepelite cumparate de la Floresti ( Cluj)nici vorba sa fie faraon, cred ca tipul habar nu are cum nu aveam nici eu Smile, deci inseamna ca m-a pacalit. asta e. Inafara de asta este asa de mizerie la el, ma mir ca nu au murit toate prepelitele mele. [...]

Cum ii cheama pe cei de la Floresti? Cate prepelite au? Ca recomandare generala, daca aveti prepelite (mai ales daca aveti prepelite mai multe) si vizitati alte crescatorii, interesati-va ce masuri de biosecuritate sunt implementate si de asemenea ce masuri de igiena. Intrebati de asemenea pe sleau daca are prepelite bolnave sau in tratament. Mai bine amanati pana cand ferma este decontaminata si toate prepelitele sunt ok, decat sa aduceti bucurii acasa la prepelitele dvs. De asemenea, indiferent de unde cumparati prepelite, e bine sa le tineti 1-2 saptamani la izolator, in caz ca au contractat recent o boala care nu se manifesta inca sa nu le bagati intre celelalte si sa va decimati toate prepelitele. Orice crescator de bun simt va anunta daca are o problema si va solicita sa amanati vizita sau achizitia pana cand totul este ok. Oricat ne pazim cu totii, tot se poate intampla o contaminare unuia sau altuia; toate se rezolva; diferenta dintre un risc minim (in care ai incredere ca totul este ok si poti cumpara fara frica) si un risc foarte mare (cum spuneti ca e la Floresti) consta in masurile de biosecuritate ale fermei / microfermei / crescatoriei si in igiena pastrata zi de zi.

De asemenea, multi nestiutori "pica" la momeala pretului mai mic pe care il practica unii si risca sa cumpere prepelite bolnave (sau oua de incubat infectate de la prepelite bolnave - da, se transmite si prin oua), prepelite crescute necorespunzator ca ambient, ca igiena, ca furajare etc. Putini stiu ca pot exista mari diferente insesizabile la ochiul liber intre prepelitele si ouale diversilor crescatori!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
klaxionut
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 41
Data de inscriere : 07/02/2012

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyMar Feb 07, 2012 10:34 am

cum deosebesc sexul la prepelite de cca 6,7 luni
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyMar Feb 07, 2012 5:39 pm

Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyMar Mar 20, 2012 2:20 pm

"si pe mine insa nu am gasit pe nimeni care sa aduca sau sa cunoasca de unde din ungaria se pot cumpara nu numai ca acolo gasesti rasa pura dar se gasesc si accesorii la pretiri rezonabile nu la preturile de aici unde iti jupoaie pielea de pe tine '"
ma adi aici ai dreptate
cumperi un produs cu 50 lei (nu dau nume produs sau vanzator) apoi il gasesti la 28 la un magazin de specialitate
ai mai cumpara de la acea persoana?
cei mai multi bani se fac pe seama incepatorilor.....
si eu am muscat o de cateva ori dar acum am mai invatat cate ceva..
bine spus ca ti jupoaie pielea
cine i grabit si nu se intereseaza bine inainte sa cumpere pateste ca mine Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 EmptyMier Mar 21, 2012 6:10 am

in 2010 am cumparat puisori si trei gainuse si un cocos de la Floresti, nu mai stiu numele tipului , dar daca venim dinspre Cluj , spre Oradea, este sensul giratoriu si prima straduta la dreapta.
Aveam nevoie pentru improspatare . Avea un pret rezonabil, nici prea scump ,nici prea ieftin, sincer nici nu cunosteam preturile pe atunci.
Normal, le vindea ca si faraon, pe cand nici vorba, era manciuria. Eh, acu stiu:),iar el a pierdut o clienta si prin mine .....
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelite faraon - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
prepelite faraon
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» oua de prepelita faraon
» prepelite faraon
» import de prepelite faaron
» cumparari pui prepelite faraon
» Prepelite faraon ouatoare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita faaron-
Mergi direct la: