forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 va rog prezentati-va aici

In jos 
+78
gingseng
adrianmarinoiu
florinBuc
PrepeliteOlt
dorel
nicu.mesa
massurr0o
freerunner
costyaro
sorin.surcel
Tavy
ares2007
catalin71
ciopy
vyryausiasis
nelu
Petre Viorel
Ioo Francisc
kosstel
vadiymos
nouabv
Vexx
DianuMarius
sanmartinean_alex
minicu
rozalia
dyno
Alimos
george.m
mirceaianc
ionemry
irizan68
kJean
Rache
dallian76
adrian_aa
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
Radu77
laviniasilian
costi75
gabrielbalc
crescatorie
PrepeliteBrasov
florynneamt
CostyM
nita_anisor
bulzancatalin
bebe
radu3006
b_laur14
Stefan
valentin67
Anndreas
Sasha20
todi
ady
LauraB
vlad
kcostica
ovidiu_tkd
44axa
recyf76
razvy82
duta77
toeds
bilascu5
valentin 1234
iulika1983
ninelvoicu
adiviscan
rafabenites
ica13
miezure
lucky30
Pavel_2502
luck
freenolf
Admin
82 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Iun 26, 2011 1:22 pm

Buna Lavinia si bine ai venit. Si eu sunt inca la inceput dar ma gandesc ca piata se formeaza daca ai produse de calitate.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Iun 26, 2011 1:56 pm

Nu cred ca as fi putut-o spune mai bine cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyMier Iul 20, 2011 4:29 pm

Incep sa invat si eu incet-incet. Very Happy
Sus In jos
Radu77
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 34
Data de inscriere : 01/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 4:58 am

Buna ziua tuturor! Numele meu este Radu, sunt din Targu-Mures si am inceput sa cresc prepelite acum vreo 7 saptamani,in acest moment ajungand la aprox. 230 de exemplare.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 9:51 am

Bun venit Radu. Ai cumparat prepelitele mature sau ai incubat ouale?
Sus In jos
Radu77
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 34
Data de inscriere : 01/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 10:00 am

Am incubat ouale Very Happy
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 10:27 am

La ce varsta ai scos puii de la bec?
Sus In jos
Radu77
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 34
Data de inscriere : 01/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 10:50 am

I-am scos pe la 4 saptamani. Am procedat corect? Tin sa spun ca majoritatea informatiilor despre crestere, hranire etc. le-am luat de pe acest forum study cat si din cartea ''Cresterea prepelitelor'' de Rudolf Kiwitt care era recomandata de cineva tot aici pe forum.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 11:19 am

La 4 saptamani erau acoperiti total cu pene? La ce temp i-ai tinut dupa ce i-ai scos de la bec? Nu ti-au murit deloc dupa 4 sapt?
Sus In jos
Radu77
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 34
Data de inscriere : 01/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 12:23 pm

Mi-au murit doi. Din cate tin minte erau acoperiti total cu pene, i-am mutat intr-o cusca normala pt. ouatoare la 23-25°C.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyLun Aug 01, 2011 12:34 pm

Multumesc.
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 04, 2011 8:36 am

Admin a scris:
rog pe toti membri noi sa scrie cateva cuvinte despre ei si crescatoria lor

multumesc

Very Happy buna ziua!sunt amira am 29ani si sunt din fagaras!cu pasi timizi incerc sa intru in randul crescatorilor de prepelite si cu multa bafta si ajutor de la Dumnezeu sa fac in asa fel incat sa devina o afacere de familie,momentan detin un nr de 30prepelite femele de la care adun in medie 27oua zilnic,din acestea am si vandut si m si inmultit nr pasarilor.cu vanzarea merge destul de greu,ca pe aici pe la mine mi se pare ca lumea nu prea are mare incredere,dar sincer am cam vandut mi sa intamplat o singura data de am ramas ci 150oua si cand am vazut ca nu am clienti mam apucat sa la pun la clocit,azi a inceput sa iasa a doua generatie de pui!bafta tuturor;)
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 04, 2011 1:28 pm

Bine ai venit pe acest forum. Mult succes in cresterea prepelitelor.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 11, 2011 12:27 pm

Admin a scris:
rog pe toti membri noi sa scrie cateva cuvinte despre ei si crescatoria lor

multumesc

Salut numele meu este Alexe Adrian sunt din Dobroiesti, am 20 de ani si de cateva zile am pus pe picioare o microferma pentru consumul familiei masurand 51 de prepelite de 6 saptamani,nu stiu cati masculi si cate femele deoarece sunt prea mici, cu speranta ca intr-o perioada de timp sa ajung sa produc mai mult decat pot consuma si sa scot si un profit din asta.Microbul (ca sa zic asa) l-am luat de la 2 prieteni de-ai mei care au fiecare cate o ferma cu cate 4-500 de exemplare.Momentan acresc prepelite japoneze dar sper ca pe viitor si cresc si alte rase deoarece mi se par niste pasari frumoase si blande, cam atat si salut la toti fermierii Laughing

Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: membri se prezinta   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 11, 2011 12:39 pm

bine ai venit !la mai multe!
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 11, 2011 12:55 pm

Bine ai venit. La 6 saptamani ar trebui sa se cunoasca masculii de femele.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 11, 2011 5:37 pm

adrian_aa a scris:
Salut numele meu este Alexe Adrian sunt din Dobroiesti, am 20 de ani si de cateva zile am pus pe picioare o microferma pentru consumul familiei masurand 51 de prepelite de 6 saptamani,nu stiu cati masculi si cate femele deoarece sunt prea mici, cu speranta ca intr-o perioada de timp sa ajung sa produc mai mult decat pot consuma si sa scot si un profit din asta. Microbul (ca sa zic asa) l-am luat de la 2 prieteni de-ai mei care au fiecare cate o ferma cu cate 4-500 de exemplare. Momentan acresc prepelite japoneze dar sper ca pe viitor si cresc si alte rase deoarece mi se par niste pasari frumoase si blande, cam atat si salut la toti fermierii Laughing

Salut, bine ai venit! Smile
Japonezele la 6 saptamani le sortezi dupa penaj, pe piept masculii sunt caramiziu fara stropi iar femelele sunt bej cu stropi. Probabil ai vreo 20-22 de masculi si restul femele (am ghicit?). Cu siguranta vei putea repede ca din vanzari sa iti poti tine propria productie (consumul familiei) gratis. Cativa prieteni, rude, cunostinte, vecini, preturi corecte care sa reflecte cheltuielile tale de productie plus manopera (ca doar ranesti dejectii, cari furaje etc.) si munca ta acolo se va regasi, in ce-ti ramane productie gratis sa va incantati in familie. Apoi tine doar de tine cat te vor recomanda consumatorii si cum se vor fideliza... Mult succes si nu ezita sa ceri ajutor oricand ai nevoie Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Aug 14, 2011 2:19 am

Am 47 de femele si 4 masculi, nu le-am controlat eu ci o persoana cu experienta , deci nu ai ghicit Laughing
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Aug 14, 2011 2:53 am

Interesant... De obicei sunt cam jumatate-jumatate. Sigur au fost sortate bine
?
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Aug 14, 2011 3:24 am

gabrielbalc a scris:
Interesant... De obicei sunt cam jumatate-jumatate. Sigur au fost sortate bine
?

Da, persoanei de unde le-am luat i-am spus sa imi dea numai femele, momentan vreau numai oua de la ele, mai incolo dupa ce termin de amenajat(izolat,caldura,tot ce trebuie) camera destinata pasarilor o sa imi fac si o matca, momentan le tin pt consumul propriu, oricum sunt tinere si nu au inceput toate sa oua.O zi buna.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyJoi Aug 18, 2011 7:57 am

SALUT, MA NUMESC DANIEL SI AM SI EU CATEVA AMARATE DE PREPELITE PE CARE LE CHINUI IN FEL SI CHIP SA FACA OUA. UNELE CHIAR AU BAGAT LA CAP IDEEA SI FAC OUA.. ALTELE NU VOR IN RUPTUL CAPULUI, SE TIN TARE, ZIC CA IS MASCULI... MAI SI CANTA PE DEASUPRA SA I-MI DOVEDEASCA, DAR CANTA FALS ASA CA NU LE MERGE FIGURA. ACU MA NOU AU INCEPUT SA OUA SI FEMELELE IN LOCUL LOR NUMAI SA IASA NUMARUL DE OUA. CA DEAH VORBA AIA STAU IMPREUNA SI LA BINE SI LA GREU. CE SA MAI ZIC ? IS BUNE, IS GUSTOASE SI ELE SI OUALE... IS DRAGUTE SI CUMINTI, MI-S ASA DE DRAGI CA I-MI VINE SA LE MANANC CU TOT CU PENE. SANATATE VOUA SI BAFTA LA PASARICI Wink
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyDum Aug 21, 2011 10:32 am

Bine, ai (re)venit, ne bucuram sa fi printre noi. Very Happy
Sus In jos
Rache
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/08/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyVin Sept 02, 2011 12:05 pm

mai fratilor?? chiaqr nu este nimeni in legalitate ?"??
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyVin Sept 02, 2011 12:25 pm

Rache a scris:
mai fratilor?? chiaqr nu este nimeni in legalitate ?"??

Foarte multi sunt in legalitate. Depinde despre ce vorbim! Ca sa vinzi produsele in piata ai nevoie doar de un certificat de producator si esti in legalitate. Daca vrei sa comercializezi oua in market-uri ai nevoie de mai multe documente pentru a fi ok, iar daca vrei sa vinzi si carne, treaba sta "si mai altfel". Daca vrei sa fac exporturi, similar, e nevoie (si) de alte documente. Fiecare isi scoate documentele de care are nevoie conform obiectivelor pe care si le propune in ceea ce priveste cresterea prepelitelor...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: .   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 EmptyVin Sept 02, 2011 3:38 pm

Buna,

Numele meu este Jean, am 28 de ani si sunt din Cluj-Napoca.
Am vizitat o expozitie cu si despre animale si m-am hotarat sa achizitionez o cusca pentru 25 de prepelite.Asa am ajuns sa citesc cate ceva despre prepelite si am decis sa cumpar cateva prepelite outoare.Am cumparat 10 bucati, 5 femele si 5 masculi.Dupa ce am adunat mai multe informatii despre prepelite am aflat ca am prea putine femele si am mai cumparat inca 5.
Dupa ce s-au apucat de ouat ,am cumparat un incubator .am pus ouale stranse in 6 zile la incubat,asa am ajuns in mai putin de doua luni sa am 60 prepelite .Dupa o selectie am ramas cu 22, dar urmeaza sa ii mai inmultesc.
Asa am devenit si eu <<un mic crescator>> Laughing Very Happy de prepelite.....

Bafta tuturor!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: va rog prezentati-va aici   va rog prezentati-va aici - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
va rog prezentati-va aici
Sus 
Pagina 3 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» intrati aici http://prepeliteromania.forumgratuit.ro/
» prepelite faraon

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: