forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyMier Mar 21, 2012 11:35 pm

buna toturor.ieri au inceput sa-mi iasa si mie primi puisori.pana aseara a fost totul ok si au iesit 35.de aseara pana azi dimineata nu a mai iesit nici unul.m-am uitat atent la oua si am vazut ca erau sparte si ciocurile puilor erau afara dar nu se auzea nici un piuit.am desfacut usor un ou si am vazut ca puiul era mort.asa am patit pana acuma cu 14 oua pe care le-am desfacut usor unde toti pui erau morti.mai am in incubator vreo 50 de ouasi o parte din ele sunt tot asa sparte dar nu se aude nici o galagie.mentionez ca ieri am udat uoale cam din 3 in 3 ore , azinoapte la 2 jumate si dim la 6.va rog frumos sa-mi ziceti unde am gresit pt ca pe saptamana viitoare trebuie sa-mi mai iasa 140 de oua dintr-un al 2 lea incubator si nu vreau sa mai moara pui.oare am deschis de prea multe ori incubatorul....????
am gresit ca am luat aseara pui care erau scosi di i-am pus in maternitate....???trebuia lasati in incubator pan a ieseau toti.....????????
va rog frumos sa ma ajutati...nu vreau sa se repete greseala si saptamana viitoare la ceilalti pui...
multumesc anticipat.,
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 4:45 am

trebuie pulverizata apa calduta peste oua cat de des ( cam din ziua a 10, asa procedez eu). Puii tai nu au reusit sa sparga restul oului, probabil pt ca nu ai avut destula umezeala
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 8:18 am

apa se pulverizeaza si dupa ce incep sa iasa puisorii sau numai pana cand incep sa sparga ouale..?daca trebuie ziceti-mi va rog un interval de timp in care ptebuie deschis incubatorul si pulverizata apa...mentionez ca eu am stropit ouala si dupa ce au inceput pui sa iasa cu o sticla cu dopul gaurit..ar fi posibil sa fi udat prea tare uoala si sa se fi innecat pui deoarece cand le-am stropit miscau toti si dadeau semne ca vreau sa iasa si dupa cateva ore i-am gasit morti.....sunt foarte necajit mai ales ca mai am un incubator cu 140 de oua care trebuie sa iasa cam pe marti-miercuri si nu vreau sa am asa mare pierdera ca si acuma..multumesc.,
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 9:16 am

ionutbercea a scris:
apa se pulverizeaza si dupa ce incep sa iasa puisorii sau numai pana cand incep sa sparga ouale..?daca trebuie ziceti-mi va rog un interval de timp in care ptebuie deschis incubatorul si pulverizata apa...mentionez ca eu am stropit ouala si dupa ce au inceput pui sa iasa cu o sticla cu dopul gaurit..ar fi posibil sa fi udat prea tare uoala si sa se fi innecat pui deoarece cand le-am stropit miscau toti si dadeau semne ca vreau sa iasa si dupa cateva ore i-am gasit morti.....sunt foarte necajit mai ales ca mai am un incubator cu 140 de oua care trebuie sa iasa cam pe marti-miercuri si nu vreau sa am asa mare pierdera ca si acuma..multumesc.,

Trebuie stropite cu un pulverizator, gasesti in comert cam oriunde.
Poti sa deschizi incubatorul dupa ce incep sa iasa grosul, cam la 2 ore. Asta ca sa strangi puii si sa pulverizezi apa calduta peste oua.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 2:49 pm

ionut,imi pare rau de pui tai,eu zic ca ai gresit cu acel bidon,apa trebuie pulverizata cred ca s-au innecat,mai bine umezeste peretii incubatorului daca nu ai un pulverizator ca acella de solutie de sters geamunrile pe care in prealabil il clatesti bine,apa trebuie sa fie si ea calda...
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyDum Mar 25, 2012 10:57 am

am spalat bn un pulverizator pt geamuri si am inceput de azi dim sa stropesc ouale.le-am stropit de 3 ori : dimineata , la amiaza si acuma seara.pe marti-miercuri trebuie sa iasa puisorii.sper din tot sufletul sa nu-mi mai moara asa de multi.daca mai sunteti draguti sa-mi dati ceva sfaturi sunt dispus sa ascult.multumesc
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyDum Mar 25, 2012 2:13 pm

poti pulveriza apa pe oua si mai des, cam din 3 in 3 ore, doar sa nu lasi incubatorul deschis multa vreme
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptyLun Mar 26, 2012 12:38 am

ionutbercea a scris:
am spalat bn un pulverizator pt geamuri si am inceput de azi dim sa stropesc ouale.le-am stropit de 3 ori : dimineata , la amiaza si acuma seara.pe marti-miercuri trebuie sa iasa puisorii.sper din tot sufletul sa nu-mi mai moara asa de multi.daca mai sunteti draguti sa-mi dati ceva sfaturi sunt dispus sa ascult.multumesc

Poti incerca sa ii ajuti daca observi ca este vreunul care se chinuie de mult timp.
Rupi doar coaja, fara pieltita de jur imprejur la gaura pe unde i se vede ciocul. Daca dai cumva de vreo urma de sange il pui inapoi si il lasi sa isi faca singur treaba.
Bafta si asteptam rezultatele.
Sa ai bafta mai multa de data aceasta.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptySam Mar 31, 2012 1:56 am

bounce in sfarsit am scapat de emotii si nu mi-au mai murit puisorii ca de prima data.tin sa va anunt ca din 140 de oua am 90 de pui perfect sanatosi , 4 au fost handicapati si au murit iar 2 au murit in ou dupa ce au spart oul.eu sunt foarte multumit voi ce ziceti ii bn sau ar trebui sa fie mai bine...?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! EmptySam Mar 31, 2012 4:18 am

ionutbercea a scris:
bounce in sfarsit am scapat de emotii si nu mi-au mai murit puisorii ca de prima data.tin sa va anunt ca din 140 de oua am 90 de pui perfect sanatosi , 4 au fost handicapati si au murit iar 2 au murit in ou dupa ce au spart oul.eu sunt foarte multumit voi ce ziceti ii bn sau ar trebui sa fie mai bine...?

Felicitari cheers , sa iti traiasca.

Intotdeauna e loc de mai bine clar. Ai scos un procentaj de aproximati 65% nu?
Tu sa fi multumit defapt. Lasa procentajele lol!

Numai bine si bafta in continuare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty
MesajSubiect: Re: ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!   ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!! Empty

Sus In jos
 
ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pui morti in oua..!!!!
» pui morti in oua
» pui morti
» pui morti in primele zile de viata
» SUPARAT....mi-au murit o multime de pui

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: