forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 sfaturi pt primele zile de viata a puilor

In jos 
+7
Ioo Francisc
minicu
razvy82
mihain2010
rozalia
Sorina
ionutbercea
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 6:59 am

eu folosesc numai adapatori automate si la adulte si la pui dar a aparut o problema .a inceput sa se lipeasca mancarea pe ochi la pui.cred ca baga capul in adapatoare se uda si baga capul in mancare .mancarea este macinata fin adapatorile sunt cam la nivelul genunchiului(cuva).ar trebui sa ridic adapatorile la maternitate dar nu am cum. idei???
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 7:05 am

recomand sa fie 2 becuri in cutie de putere mica daca se arde un bec ramane unul, daca este numai un singur bec si se arde adio pui ,se ingramadesc si mor
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 11:27 pm

se poti pune adapatoare pentru pasari exocitce, la cei mici.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 2:15 am

rozalia a scris:
se poti pune adapatoare pentru pasari exocitce, la cei mici.

Eu mi-am pus la inceput 4 adapatori pt papagali si nu mi-au placut deloc deoarece au inceput sa scape apa pe la imbinaturi.
Apoi a venit tata cu o "inventie" (defapt e un principiu inventat demult Razz ) si anume:
O sticla de un litru de cola, gaurita cate putin in toate "piciorusele" de pe fund. Pusa intr-un capac mic de borcan(capacul e doar putin mai mare decat fundul sticlei.
Asadar cand pui beau printre piciorusele sticlei si scade apa, se umple instant la loc cu apa cursa prin gaurele. De tinut minte, nu se ia capacul la sticla jos (deoarece se scurge toata apa-daca e capacul pus curge apa doar pana se astupa gaurelele de pe sticla.)
Asadar gaurile trebuiesc date la o inaltime care sa nu depaseasca inaltimea-adancimea capacului de borcan.
Acum puii sunt foarte multumiti Very Happy . Nu se murdaresc nu au loc sa intre in apa, si au tot timpul apa la discretie.

Sper ca ati inteles ceva din descriere. Deoarece poze nu am la mine sa va trimit daca imi cereti Razz
O zi buna.
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 2:27 am

Adapatori pentru pasari, de 1,5 litri. In apa se pun pietricele. E ok, pe probate. Mai tarziu se scot pietrele.
Cand cresc, se pot pune adapatori urmatoarea marime (3 litri).

Cu cat cresc puii, adapatoarea se va inalta (pui ceva sub ea), marginea adapatorii sa fie aproximativ la nivelul spatelui puilor.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 2:44 am

ionutbercea a scris:
inca o intrebare am in lagatura cu becul in borcan.am auzit de la cineva ca trebuie npus nisip pe fundul borcanului.chiar trebuie...?nu o sa crape borcanul de la caldura...?

Nu trebuie pus nisip ..Probleme sa-ti faci pt hrana .Cand ies puii trebuie sa ai hrana adecvata.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 3:10 am

ca si hrana mi-am cumparat un sac de 5 kg de starter pt curcani ce contine 28% proteine pe care l-am macinat marunt marunt ( ca faina ).Aceasta hrana mi-a recomandat un crescator de prepelite pe care l-am vizitat.Cer si parerea voastra in legatura cu hrana deaorece deseara sau pe la oapte trebuie sa-mi iasa prima tura de 100 pui si nu as vrea sa-mi moara din cauze pe care le-as putea evita...multumesc anticipat.,
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 3:19 am

b_dorin cred ca si in adapatoarea automata poti pune cateva pietricele ca sa nu isi poata baga puii capusoarele prea adanc in apa.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 4:39 am

ionutbercea a scris:
ca si hrana mi-am cumparat un sac de 5 kg de starter pt curcani ce contine 28% proteine pe care l-am macinat marunt marunt ( ca faina ).Aceasta hrana mi-a recomandat un crescator de prepelite pe care l-am vizitat.Cer si parerea voastra in legatura cu hrana deaorece deseara sau pe la oapte trebuie sa-mi iasa prima tura de 100 pui si nu as vrea sa-mi moara din cauze pe care le-as putea evita...multumesc anticipat.,

Citeste ce contine si fa o comparatie cu ce e pe net specializat pt prepe .
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 5:57 am

ionutbercea a scris:
ca si hrana mi-am cumparat un sac de 5 kg de starter pt curcani ce contine 28% proteine pe care l-am macinat marunt marunt ( ca faina ).Aceasta hrana mi-a recomandat un crescator de prepelite pe care l-am vizitat.Cer si parerea voastra in legatura cu hrana deaorece deseara sau pe la oapte trebuie sa-mi iasa prima tura de 100 pui si nu as vrea sa-mi moara din cauze pe care le-as putea evita...multumesc anticipat.,

Uite aici o reteta ca sa ai comparatie.
http://prepelitebv.ro/furajare%20pui.html
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a pui   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 12:35 pm

Azi am cumparat porumb cu 80 bani/kg, grau cu 100 bani/kg, am gasit srot de soia si srot de floarea soarelui, am un aparat de macinat porumb..., si le pregatesc eu persoanl furajele.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 3:31 am

rozalia a scris:
Azi am cumparat porumb cu 80 bani/kg, grau cu 100 bani/kg, am gasit srot de soia si srot de floarea soarelui, am un aparat de macinat porumb..., si le pregatesc eu persoanl furajele.

Sa nu uiti ca reteta de la prepelitebv merge neaparat cu premixul lor si cu concentrat proteic vegetal.
Eu nu am stiut si m-am apucat sa caut. Cand am vazut ca nu gasesc l-am sunat pe domnul Muresan sa imi trimita pe curier Very Happy
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 11:42 am

stiu Very Happy
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 3:05 pm

ieri am cumparat un sac de 25 kg, srot de floarea soarelui, azi ma uit , data de fabricatie este in ianuarie 2012 si termenul de expirare 14.04.2012. Nu am cum sa folosesc in asa de putin timp. ce sa fac? Sa-l duc inapoi? si am intrebat de termenul de valabilitatea.
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyMar Mar 27, 2012 1:18 am

rozalia a scris:
ieri am cumparat un sac de 25 kg, srot de floarea soarelui, azi ma uit , data de fabricatie este in ianuarie 2012 si termenul de expirare 14.04.2012. Nu am cum sa folosesc in asa de putin timp. ce sa fac? Sa-l duc inapoi? si am intrebat de termenul de valabilitatea.

Rozalia stai linistita srotul de soia daca este tinut in conditii bune (fara umezeala) tine foarte bine. asa ca nu iti face probleme cu termenul de valabilitate. insa atentie cu furajul gata facut daca puneti si ulei de floarea soarelui mare atentie la caldura si lumina, rancezeste si nu il mai mananca puiutii.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyMar Mar 27, 2012 11:37 am

Multumesc Alex77, dar ieri am facut un transfer, eu le-am dat inapoi sacul de srot si eu am primit banii inapoi cu scuzele de rigoare. Nu risc.Asa de multe probleme am avut din cauza furajelor, incatsuflu si in iaurt. Am inceput sa le pregatesc furaje dupa reteta prepelitebv.ro Smile,
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a pui   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptySam Mar 31, 2012 9:51 am

Am pus in functiune apatoarele automate pentru apa. Perfect. Am scapat de mai multe griji, spalat adapatoare, + au apa curata permanenta. isi merita banii,
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptySam Mar 31, 2012 11:36 am

www.facebook.com/media/set/?set=a.192311777548634.41864.100003094404215&type=1

am postat pozele cu adapatoarele automate si niste graunte ,care cred eu ca este soia
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptySam Mar 31, 2012 10:15 pm

Nu merge linku de pe facebook
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 EmptyDum Apr 01, 2012 5:01 am

am postat ( fiica mea ) la discutii - INTREBARE/SFAT
Sus In jos
Continut sponsorizat





sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
sfaturi pt primele zile de viata a puilor
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» pui morti in primele zile de viata
» probleme la primele zile de incubare
» Ce mananca puii de prepelita?
» Cresterea Puilor de Prepelita
» Informatii pentru cresterea puilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: