forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pui morti in oua..!!!!

In jos 
+3
boticelina
ady
ionutbercea
7 participanți
AutorMesaj
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 2:04 am

salutare tuturor.din 100 oua am 34 pui.restul puilor in incercarea de a iesi din ou au murit cam dupa 14-16 ore dupa ce au spart oul.am udat ouale din ziua 15.si din 3 in 3 ore dupa ce au inceput sa iasa pui.cineva mi-a zis ca nu mai trebuie udate dupa ce incep sa iasa pui.va rog sa-mi ziceti niste sfaturi deoarece trebuie sa-mi mai iasa 140 de oua peste cateva zile si nu mai vreau sa moara pui...cum trebuie udate ouale si...???? si ... la ce interval de timp pot sa deschid incubatorul dupa ce incep sa iasa puiutii....????
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 3:28 am

ionutbercea a scris:
salutare tuturor.din 100 oua am 34 pui.restul puilor in incercarea de a iesi din ou au murit cam dupa 14-16 ore dupa ce au spart oul.am udat ouale din ziua 15.si din 3 in 3 ore dupa ce au inceput sa iasa pui.cineva mi-a zis ca nu mai trebuie udate dupa ce incep sa iasa pui.va rog sa-mi ziceti niste sfaturi deoarece trebuie sa-mi mai iasa 140 de oua peste cateva zile si nu mai vreau sa moara pui...cum trebuie udate ouale si...???? si ... la ce interval de timp pot sa deschid incubatorul dupa ce incep sa iasa puiutii....????
mai eu unul am avut doua incubatoare care trebuiau sa iasa in acelasi timp in unul am undat ouale si am pus apa in alveole cat rebuia iar in celalalt am umplut cele doua alveole peste limita adica apa a depasit spatiul de separare dintre alveole si rezultatul a fost cam asemanator nu au fost diferente remarcabile. udatul oulor se face pentru asigurarea unei umiditati mai mari in interiorul incubatorului si nu pentru ca sa trebuie deci recomand cu incredere mai multa apa in incubator decat stropirea oualor
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 4:12 am

ionutbercea a scris:
salutare tuturor.din 100 oua am 34 pui.restul puilor in incercarea de a iesi din ou au murit cam dupa 14-16 ore dupa ce au spart oul.am udat ouale din ziua 15.si din 3 in 3 ore dupa ce au inceput sa iasa pui.cineva mi-a zis ca nu mai trebuie udate dupa ce incep sa iasa pui.va rog sa-mi ziceti niste sfaturi deoarece trebuie sa-mi mai iasa 140 de oua peste cateva zile si nu mai vreau sa moara pui...cum trebuie udate ouale si...???? si ... la ce interval de timp pot sa deschid incubatorul dupa ce incep sa iasa puiutii....????

Ionut imi pare rau de puisorii tai, din pacate eu nu sunt deloc in pozitia de a da sfaturi, dar iti pot povesti cum a decurs incubatia mea.

Am avut puse la incubat 28 de oua "pretioase", si 58 de oua puse in completare, cu 2 zile mai tarziu. Incubatorul e un Cleo 5 su termometru si termostat, ouale au fost puse direct pe gratar. Am umplut in primele cateva zile doar prima alveola cu apa, apoi pe amandou. Am marcat ouale cu X pe o parte si 0 pe cealata si le-am intors de 2 ori pe zi. La fiecare intoarcere le pulverizam cu apa calda. Apa era apa plata sterilizata, tinuta mereu pe calorifer, casa fie calda. Apa din alveole era tot apa plata (am montat la chiuveta un filtru de purificare a apei cu osmoza inversa si sterilizare UV de cand era fi-mea bebe).

Le-a mers bine cu acest tratament, din 28 de oua 21 de pui au iesit singuri, 3 pui cu ajutor, dar pe unul din ei n-ar fi trebuit sa-l ajut ca avea o paralizie la o gheruta si oricum l-am eliminat dupa 24 de ore. 1 ou a fost clar si alte 3 cu embrion mort, 2 in prima parte a intervalului de incubare, unul aproape de momentul iesirii.

Celelalte 58 de oua n-au fost asa de "alintate" ca primele, evident au fost si ele stropite si intoarse cu aceeasi frecventa dar nu am ajutat niciun pui sa iasa. Din 58 au iesit singuri 44, 7 au fost clare, 7 cu embrion mort, 3 embrioni morti in prima jumatate a incubarii si 4 in ultima parte, 2 ciocnisera deja.

Nu stiu ce s-a intamplat cu ouale tale, va trebui sa mai astepti putin si apoi sa le deschizi pe toate, notezi si tragi concluzii.

Dar, ca sa te mai inveselesc, pe 100 de oua de incubat ai dat probabil 50 de lei. Cei 34 de pui ai tai de-o zi deja valoreaza 85 de lei, deci esti deja pe plus clown
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 8:13 am

neclaritetea mea este urmatoarea : dupa ce puiutii ai ciupit ouale si dau semn ca vreau sa iasa mai trebuie udate ouale...?daca da ziceti-mi va rog un interval de timp la care trebuie udate...in alveole am pus si eu apa peste limita si sa zia asa s-au transformat intro alveola mare...eu am stropit ouale cu o sticla cu dopul gaurit..ar fi pisibil sa fi stropit prea multa apa si sa se fi innecat puisorii...?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 3:16 pm

DA,cauta un pulverizator arunca sticla,apa sa fie calda si daca nu esti sigur ca le uzi cum trebuie dai numai pe peretii incubatorului...

bafta cu prepe...
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyJoi Mar 22, 2012 11:42 pm

salut,
chiar daca au ciocanit oul trebuiesc stropite destul de des in jur de 8-10 ori pe zi.
Multa bafta si chiar imi pare rau pentru puisorii tai
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyVin Mar 23, 2012 3:42 am

Alex77 a scris:
salut,
chiar daca au ciocanit oul trebuiesc stropite destul de des in jur de 8-10 ori pe zi.
Multa bafta si chiar imi pare rau pentru puisorii tai

Eu cand incepe sa iasa grosul, le stropesc din 2 in 2 ore, atunci cand scot si puii iesiti si ii pun in maternitate.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyDum Mar 25, 2012 11:03 am

boticelina a scris:
ionutbercea a scris:
salutare tuturor.din 100 oua am 34 pui.restul puilor in incercarea de a iesi din ou au murit cam dupa 14-16 ore dupa ce au spart oul.am udat ouale din ziua 15.si din 3 in 3 ore dupa ce au inceput sa iasa pui.cineva mi-a zis ca nu mai trebuie udate dupa ce incep sa iasa pui.va rog sa-mi ziceti niste sfaturi deoarece trebuie sa-mi mai iasa 140 de oua peste cateva zile si nu mai vreau sa moara pui...cum trebuie udate ouale si...???? si ... la ce interval de timp pot sa deschid incubatorul dupa ce incep sa iasa puiutii....????

Ionut imi pare rau de puisorii tai, din pacate eu nu sunt deloc in pozitia de a da sfaturi, dar iti pot povesti cum a decurs incubatia mea.

Am avut puse la incubat 28 de oua "pretioase", si 58 de oua puse in completare, cu 2 zile mai tarziu. Incubatorul e un Cleo 5 su termometru si termostat, ouale au fost puse direct pe gratar. Am umplut in primele cateva zile doar prima alveola cu apa, apoi pe amandou. Am marcat ouale cu X pe o parte si 0 pe cealata si le-am intors de 2 ori pe zi. La fiecare intoarcere le pulverizam cu apa calda. Apa era apa plata sterilizata, tinuta mereu pe calorifer, casa fie calda. Apa din alveole era tot apa plata (am montat la chiuveta un filtru de purificare a apei cu osmoza inversa si sterilizare UV de cand era fi-mea bebe).

Le-a mers bine cu acest tratament, din 28 de oua 21 de pui au iesit singuri, 3 pui cu ajutor, dar pe unul din ei n-ar fi trebuit sa-l ajut ca avea o paralizie la o gheruta si oricum l-am eliminat dupa 24 de ore. 1 ou a fost clar si alte 3 cu embrion mort, 2 in prima parte a intervalului de incubare, unul aproape de momentul iesirii.

Celelalte 58 de oua n-au fost asa de "alintate" ca primele, evident au fost si ele stropite si intoarse cu aceeasi frecventa dar nu am ajutat niciun pui sa iasa. Din 58 au iesit singuri 44, 7 au fost clare, 7 cu embrion mort, 3 embrioni morti in prima jumatate a incubarii si 4 in ultima parte, 2 ciocnisera deja.

Nu stiu ce s-a intamplat cu ouale tale, va trebui sa mai astepti putin si apoi sa le deschizi pe toate, notezi si tragi concluzii.

Dar, ca sa te mai inveselesc, pe 100 de oua de incubat ai dat probabil 50 de lei. Cei 34 de pui ai tai de-o zi deja valoreaza 85 de lei, deci esti deja pe plus clown
si dupa ce au inceput sa iasa puisorii cum ai procedat..?ai mai stropit ouale..???
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyDum Mar 25, 2012 11:26 am

Da, le-am mai stropit, dar in acelasi ritm ca si pana atunci, adica de doua ori pe zi. Oricum ei tind sa se sincronizeze la iesit, in afara de vreo 2-3 mai grabiti, restul ies in gashca, cam toti in decurs de 2-3 ore.

In weekendul asta am citit vreo 2 carti de tehnologie de crestere a pasarilor si erau vreo 4 motive pentru moartea puilor dupa ciocnire, cei mai importanti fiind umiditatea prea mare si calitatea initiala a oualor de incubat, adica oua de incubat provenite de la matci hranite dupa ureche.

Tot acolo scria ca puii eclozati se colecteaza din eclozionator/incubator odata la 8 ore. Eu am respectat fara intentie indicatiile astea pt ca puii mei au iesit unii marti si ceilalti joi cand eram la munca, deci n-am avut cum "sa-i deranjez" mai des.

Dimineata scoteam o tura de pui uscati si-i mutam la cresa (aia grabitii), pulverizam apa pe restul oualor, aruncam gaocile goale si plecam la munca. Seara repetam operatiune si gata.

Sper sa-ti fie de folos si-ti tin pumnii pt soldateii care sunt inca la caldurica. Primii, cei 36, cum sunt, le merge bine?
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyLun Mar 26, 2012 2:25 am

boticelina a scris:
Da, le-am mai stropit, dar in acelasi ritm ca si pana atunci, adica de doua ori pe zi. Oricum ei tind sa se sincronizeze la iesit, in afara de vreo 2-3 mai grabiti, restul ies in gashca, cam toti in decurs de 2-3 ore.

In weekendul asta am citit vreo 2 carti de tehnologie de crestere a pasarilor si erau vreo 4 motive pentru moartea puilor dupa ciocnire, cei mai importanti fiind umiditatea prea mare si calitatea initiala a oualor de incubat, adica oua de incubat provenite de la matci hranite dupa ureche.

Tot acolo scria ca puii eclozati se colecteaza din eclozionator/incubator odata la 8 ore. Eu am respectat fara intentie indicatiile astea pt ca puii mei au iesit unii marti si ceilalti joi cand eram la munca, deci n-am avut cum "sa-i deranjez" mai des.

multumesc din suflet pt sfaturi si sa sti ca asa am sa fac si eu.din acei 36 de pui au supravietuit 30 si sunt foarte frumosi si cresc repede.

Dimineata scoteam o tura de pui uscati si-i mutam la cresa (aia grabitii), pulverizam apa pe restul oualor, aruncam gaocile goale si plecam la munca. Seara repetam operatiune si gata.

Sper sa-ti fie de folos si-ti tin pumnii pt soldateii care sunt inca la caldurica. Primii, cei 36, cum sunt, le merge bine?
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptyLun Mar 26, 2012 2:30 am

multumesc din suflet pt sfaturi si sa sti ca asa am sa fac si eu cu tura asta de oua care ar trebui sa iasa cam pe maine-poimaine.din cei 36 de puisori iesiti prima data mi-au supravietuit 30 si sunt foarte frumosi si sanatosi.toata ziua se infugaresc prin maternitate.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptySam Mar 31, 2012 1:55 am

ionutbercea a scris:
multumesc din suflet pt sfaturi si sa sti ca asa am sa fac si eu cu tura asta de oua care ar trebui sa iasa cam pe maine-poimaine.din cei 36 de puisori iesiti prima data mi-au supravietuit 30 si sunt foarte frumosi si sanatosi.toata ziua se infugaresc prin maternitate.

bounce in sfarsit am scapat de emotii si nu mi-au mai murit puisorii ca de prima data.tin sa va anunt ca din 140 de oua am 90 de pui perfect sanatosi , 4 au fost handicapati si au murit iar 2 au murit in ou dupa ce au spart oul.eu sunt foarte multumit voi ce ziceti ii bn sau ar trebui sa fie mai bine...?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptySam Mar 31, 2012 4:19 am

Felicitari, sa iti traiasca, sa fie sanatosi si sa faca oua multe cheers
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! EmptySam Mar 31, 2012 8:26 am

Felicitari.. eu as zice ca este loc de mai bine!... 65% poate fi imbunatatit..... succes data viitoare!
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
Continut sponsorizat





pui morti in oua..!!!! Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua..!!!!   pui morti in oua..!!!! Empty

Sus In jos
 
pui morti in oua..!!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pui morti
» pui morti in primele zile de viata
» SUPARAT....mi-au murit o multime de pui
» INCUBATIAA
» pui morti in oua

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: