forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Noua mea ferma (Stadiu proiect)

In jos 
+19
Tavy
Tudor20
razvy82
sorin1sipos
Vexx
solotm
mihain2010
minicu
ady
geluionut
Ioo Francisc
Paul1988
nouabv
DianuMarius
sorin.surcel
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
george.m
vyryausiasis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
DianuMarius
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 14
Varsta : 34
Data de inscriere : 07/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMar Mar 06, 2012 10:44 am

cand scoti puii din incubator si ii pui in maternitate sa ii bagi pe fiecare cu ciocu in apa, si le trebuie lumina 24 din 24...si material textil pe jos ...vreau si eu niste poze cu maternitatea ta Smile
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMar Mar 06, 2012 10:53 am

DianuMarius a scris:
cand scoti puii din incubator si ii pui in maternitate sa ii bagi pe fiecare cu ciocu in apa, si le trebuie lumina 24 din 24...si material textil pe jos ...vreau si eu niste poze cu maternitatea ta Smile

Sad Di pacate nu m-am miscat destul de repede asa ca pentru primele zile am o maternitate improvizata (carton), si pe jos mi-a recomandat cineva sa le pun pampers dinacela ce se pune pe jos. Cine a avut caini mici in casa stie Very Happy

Asadar intr-o cutie de carton cu pampers pe jos si 4 adapatoare de papagali, am pus 2 becuri de 60 watts in 2 borcane de 800 cred.
Cred ca ti-ai facut o imagine despre cat de neprofesionist sunt la ora actuala. Insa invatam toti pe parcurs Razz
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMar Mar 06, 2012 11:39 am

Multumesc tuturora pt raspunsuri referitor la umiditate.Eu am pus apa in ambele alveole si imi arata higrometrul 40% umiditatea. Deci trebuie sa il arunc Smile ca nu indica bine Smile
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMar Mar 06, 2012 11:57 am

vyryausiasis a scris:
Multumesc tuturora pt raspunsuri referitor la umiditate.Eu am pus apa in ambele alveole si imi arata higrometrul 40% umiditatea. Deci trebuie sa il arunc Smile ca nu indica bine Smile


Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMar Mar 06, 2012 9:33 pm

Ioo Francisc a scris:
DianuMarius a scris:
cand scoti puii din incubator si ii pui in maternitate sa ii bagi pe fiecare cu ciocu in apa, si le trebuie lumina 24 din 24...si material textil pe jos ...vreau si eu niste poze cu maternitatea ta Smile

Sad Di pacate nu m-am miscat destul de repede asa ca pentru primele zile am o maternitate improvizata (carton), si pe jos mi-a recomandat cineva sa le pun pampers dinacela ce se pune pe jos. Cine a avut caini mici in casa stie Very Happy

Asadar intr-o cutie de carton cu pampers pe jos si 4 adapatoare de papagali, am pus 2 becuri de 60 watts in 2 borcane de 800 cred.
Cred ca ti-ai facut o imagine despre cat de neprofesionist sunt la ora actuala. Insa invatam toti pe parcurs Razz
stai linistit, totul vine pe rand.
imortant e sa ne dorim.
bafta
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMier Mar 07, 2012 12:48 am

stai linistit, totul vine pe rand.
imortant e sa ne dorim.
bafta[/quote]

Mersi la fel.
Incet incet le facem pe toate. Smile
Tu cum mai stai?
Ce efectiv ai si cum merg vanzarile in perioada aceasta?
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Mar 17, 2012 3:19 am

mi-au iesit si mie 82 de pui pana acum din 118 oua,defapt 85 da 3 au murit,o sa mai tin incubatorul pana maine dimineata poate imi mai iasa cativa ca mai sunt cateva oua ciocnite
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Mar 17, 2012 3:21 am

Paul1988 a scris:
mi-au iesit si mie 82 de pui pana acum din 118 oua,defapt 85 da 3 au murit,o sa mai tin incubatorul pana maine dimineata poate imi mai iasa cativa ca mai sunt cateva oua ciocnite

Uau. Flicitari Shocked
Asta da rata buna.
Bafta in continuare cheers
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Mar 17, 2012 3:23 am

Ioo Francisc a scris:
Paul1988 a scris:
mi-au iesit si mie 82 de pui pana acum din 118 oua,defapt 85 da 3 au murit,o sa mai tin incubatorul pana maine dimineata poate imi mai iasa cativa ca mai sunt cateva oua ciocnite

Uau. Flicitari Shocked
Asta da rata buna.
Bafta in continuare cheers
multumesc si bafta si tie
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Mar 17, 2012 3:29 am

Multumesc Smile
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Mar 17, 2012 2:34 pm

Astept si eu cu nerabdare sa imi iasa puii Smile Mai am cam vre-o 2 zile cred Smile cheers
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMier Mar 21, 2012 7:49 am

vyryausiasis a scris:
Astept si eu cu nerabdare sa imi iasa puii Smile Mai am cam vre-o 2 zile cred Smile cheers


Rezultate ceva? Laughing

Cum a iesit? Multumit?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMier Mar 21, 2012 11:26 am

Din pacate am doar 12 pui din 118 oua pana acum Sad ieri aseara cand a inceput sa iasa a oprit lumina 4 ore Sad( si pana acum am decat 12 si mai am ciocnite in incubator, astept sa iasa dar nu cred ca mai am sanse Sad
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMier Mar 21, 2012 12:46 pm

insista cu pulverizatul de apa calduta pe ele sa ajuti puii sa sparga coaja, poate mai sunt sanse
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyMier Mar 21, 2012 2:30 pm

Au inceput sa mai iasa, Acum 20 min am luat 10 odatra si mai sunt oua ciocnite si se mai aud si in alte oua pui si se misca si ouale, E musai sa le stropesc cu apa calduta? ( am stropit cu apa la temp camerii)
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyJoi Mar 22, 2012 12:13 pm

salut din cate stiu eu er trebui stropite cu apa calda la 38 40 grade
apa ca sa se evapore trage celdura iar daca tu uzi cu 20 grade nu stiu daca e bine
eu as incerca cu ap[a mai calda
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyJoi Mar 22, 2012 12:15 pm

azi am pus al doilea incubator cu 130 oua
ouale provin din crescatoria altui prepelicar Laughing Laughing
primul incubator are deja vreo 6 zile
sper sa nmu a m treaba cu curentul
si la timisoara se mai ia
bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyJoi Mar 22, 2012 1:55 pm

Aproape e pe sfarsite cu un incubator = undeva la 70 din 118 ( au fost oua care aveau si 3 saptamani vechime) Totusi nu ma indur sa scot incubatorul pt ca se mai aud pui in incubator. Astept pana maine seara sa vad daca mai iese. la al 2lea incubator maine e ultima zi in care le intorc, astept si la ala sa vad cate ies. iar la al 3lea incubator abea face 10 zile Smile sper sa iasa ceva. Voi ce maternitari aveti? cum mentineti temperatura? cu ce o produceti? Multumesc mult , bafta si sa va traiasca prepelitele Smile si puii Smile cheers
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyJoi Apr 12, 2012 12:42 pm

salutare,
din primul mi au iesit 75 pui iar din al doilea mai putine oua mi au iesit 80
la primul nu am stiut ce sa le fac si au murit 40 in ou
la al doilea am avut mai multe oua limpezi dar alea fertile le am scos aproape toATE
maternitatile le am facute din poliestiren tare si podea dubla pt ca caca mult puii si se aduna multa mizerie iar la 2 saptamani ai mut in custi pt tineret ca alea de ouatoare.
cresc repede indivizii
mancare le fac reteta dela d muresan
alte combinatii am incercat dar nu ma multumesc
oua inca nu am desi am aproape 300 bucati cele mai mari au 4 saptamani
bounce bounce bounce
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyJoi Apr 12, 2012 12:46 pm

am uitat sa ti zic caldura le o asigur cu becuri inflarosu de 100w primele 2 saptamani intre 32 si 35 grade iar dupa aia pana pe la 4 saptamani intre 25 si 30grade cu becuri normale de 40w nu mai mari iar apoi fara caldura oricum am 20 sau 21 mai mereu la ele
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Apr 14, 2012 8:37 am

Very Happy M-am apucat si eu de treaba( in flux ) de cateva saptamani dar nu am mai scris nimic. Am mai avut probleme cu temperatura in maternitate deoarece am citit in mai multe locuri si unii ziceau intrun fel altii in alt fel... Cateva poze cu bateria mea facuta de mine Smile Prepellite nu am multe acum Smile Mai am de lucru la constructie de izolat peretii cu polistiren si gresie pe jos Smile

http://s13.postimage.org/4gapwf7av/IMG_0201.jpg

http://s17.postimage.org/5l4s1t1in/IMG_0216.jpg

http://s10.postimage.org/4h3h76vy1/IMG_0219.jpg

POzele sunt facute in urma cu 3-4 saptamani. Am sa mai fac poze si o sa revin Smile Astept pareri si idei Smile

EDIT: Am facut acum niste poze : cu cusca si prepelitele

http://s7.postimage.org/d3lpwpa97/Andrei_U_0123.jpg
http://s17.postimage.org/51hrsxxin/Andrei_U_0124.jpg
http://s8.postimage.org/ljb24umr9/Andrei_U_0125.jpg

si cu maternitatea aproape gata ( mai am sa pun adapatori dar inca nu stiu ce sa aleg)

http://s14.postimage.org/jd5wz2k3l/Andrei_U_0126.jpg
http://s16.postimage.org/hbk35e951/Andrei_U_0127.jpg

Succes tuturor Smile

Sus In jos
Tudor20
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 48
Data de inscriere : 14/04/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Apr 14, 2012 10:23 am

parerea mea:
-se pierde mult furaj, incearca sa schimbi tipul hranitorului;
-ultimul rand de sus este prea la inaltime si observarea starii de sanatate a pasarilor se va face greoi;
-peste ceva timp, o sa-ti dai seama ca nu e un avantaj aplicarea directa a plasei pe cadru, ma refer la igienizarea custilor;
in rest imi place, mai ales ideea maternitatii!!!
ce dimensiuni ai la bateria de pasari pt oua?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptySam Apr 14, 2012 12:55 pm

Multumesc pentru remarci :
-problema cu aruncatul furajului il aveam pana acum 2-3 zile deoarece era prea mare in granulatie. Acum am facut o sita mai mica pentru moara si iese ca faina si nu mai arunca pe jos. am sa iau in calcul si ce ati spus dvs in legatura cu tipul hranitorului

- Inaltimea nu este o problema pentru mine , cel putin mie asa mi se pare Smile Are 2 m inaltime

- Cand o dezinfectez o golesc si am un aparat din ala ca la spalatorie cu presiune si o dezinfectez( este greu dar nu am acut incotro, neavand plasa pt podea solida)

-Bateria are 2 m inaltime 1 metru lungime si 50 latime iar etajele au 25 cm pe fata si 20 pe spate( ca sa ii dea panta)

La maternitate am vrut sa ii fac podeaua din plasa dar m-am razgandit. Stiu ca nu e bine dar pe viitor am sa o schimb daca nu da randament. Mai am adapatorile de pus dar inca nu stiu ce sa folosesc Sad
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyDum Apr 15, 2012 5:50 am

Inaltimea in sine nu cred ca e o problema, ma gandesc la altceva:
- cusca de jos e foarte jos, si iarna o sa fie cam rece;
- cusca de sus pare foarte aproape de tavan, unde vara e cel mai cald.

Apoi mai e problema igeinizarii: nu poti scoate cate o cusca, va trebui sa le golesti pe toate odata (deci mai trebuie un raft cel putin).


In maternitatea fara plasa e dificil de facut curatenie cand cresc puii. Fac multa mizerie, apoi mae e si apa risipita, iar cand bagi mana printre ei e cam mare "agitatia". Vezi sa nu o acoperi total.

Pentru apa la adulte cel mai bine ar fi sa folosesti ori picuratori, ori ceva gen adapatori automate. Cu tavi normale o sa te saturi la un moment dat sa la tot speli.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 EmptyDum Apr 15, 2012 8:41 am

Hristos a inviat!
Pt caldura m-am gandit la un sistem ceva de ventilatie ca sa circul aerul... Cu igienizarea e o problema cat de cat, la maternitate o sa ii fac partea de jos din plasa. Pe viitor vreau sa fac custi separate pe care sa le pun pe rastel.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 7 Empty

Sus In jos
 
Noua mea ferma (Stadiu proiect)
Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O noua Microferma de prepelite
» Ferma ta de prepelite!
» Mica mea ferma
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Ferma prepelite Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: