forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Noua mea ferma (Stadiu proiect)

In jos 
+19
Tavy
Tudor20
razvy82
sorin1sipos
Vexx
solotm
mihain2010
minicu
ady
geluionut
Ioo Francisc
Paul1988
nouabv
DianuMarius
sorin.surcel
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
george.m
vyryausiasis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
DianuMarius
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Data de inscriere : 07/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: :(((   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyMier Feb 15, 2012 12:07 pm

Salut...ma bucur sa aud k ai inceput eu unul nu prea am facut nimic sunt tinut pe loc de zapada asta oribila...am facut cateva poze, uite cum arata interiorul te rog sa stai jos k sa nu iti vina rau Smile))) https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/220/20120208171518.jpg/ am curatat partea din stanga am taiat toate dulapiorele si am facut un mare gratar Very Happy cat tine zapada asta nu am cum sa zidesc, sa pun gresie, faianta, sa trag canal,apa...cam nimic. Eu am si servici care imi ocupa destul de mult timp de la 7dim pana la 6seara si apoi sunt frant...dar sambata si duminica trag tare sa il eliberez...cu aprox cred k pe la 1 martie ma apuc de finisaje...banii ii am...custile le iau gata facute si prepe le iau la 3 ...4 sap deci o sa fiu pe ouat max cam pe la jum aprilie SPER...uite alte poze sa iti dai seama cam cum e locul https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/198/20120208171611.jpg/ ... https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/694/20120208171534.jpg/ ... https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/27/20120208171621.jpg/ ... https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/810/20120208171641.jpg/ are cam 6m pe 4,50m e maricel o sa fac un plan pe arhicad sa iti dai seama cam cum vreau sa fac... vb salut sa imi povestesti de custile tale sunt curios cum vrei sa le faci...
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyMier Feb 15, 2012 12:14 pm

Bun venit din nou pe forum. Este destul de maricel spatiul. Nici eu nu ma apuc inca de amenajat spatiul . Tot asa trebuie sa il eliberez ca l-am cam ocupat cu tot felul de obiecte . Astept sa se mai incalzeasca. Custile vreau sa le fac ceva in genu : http://s7.postimage.org/ehummeraj/34848043_HDXHOEYFY.jpg
Asa si eu incep munca de sapt viitoare. Sofer pe o duba fac transport in toata tara. ce parere ai de cusca?Very Happy
Sus In jos
DianuMarius
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Data de inscriere : 07/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: ?   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyMier Feb 15, 2012 2:07 pm

Da cusca e f frumos facuta si gandita la fel k una prof...dar trebuie sa iei in calcul...materialele care 99% trebuie zincate sau de inox cum sunt tavile pt dejectii...pentru k zincu nu rezista la asta, plasa aia cu ce o prinzi ? Sper k nu te-ai gandit la sarma zincata sau ceva de gen...aia trebuie sudata superfin d-aia se fac pe etaje separate apoi montate...pentru k se confectioneaza apoi se baga in baie de zinc...(un loc unde poti zinca stiu eu in buc)...si din cate vad eu sunt fixe...un cosmar pentru curatat...calculeaza toti factorii trage linie si vezi pretul si o sa observi k pretul e cu putin mai ieftin decat o cusca cumparata gata facuta...iti spun asta din experienta proprie eu am un rastel 4m pe 2m cu 5 etaje incap ceva de gen 2000 de prep dar e facut tot din metal simplu....are 1000 de tone Smile))) e un monstru...si ma gandesc din ce in ce mai serios sa il duc la fier vechi pentru ca putrezeste in curte afara...
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyMier Feb 15, 2012 2:14 pm

Ies foarte mult sub pretul pietii. O astfel de baterie ma costa 250 lei. Plasa de podea pun din aia plastifiata, iar pt lateral am comandat de la sibiu plasa speciala pt custi de prepelite pentru laterale. Stiu ca o sa fie greu de mutat, am sa ii pun niste roti. In primul rand am sa fac cadrul , in al 2lea rand am sa atasez plasa de podea, iar in ultimul rand am sa pun plasa de lateral care o atasez cu suruburi autoforante cu capatul mai lat si am sa fixez plasa direct de cadru./Sper ca am explicat pe intelesul tau:D daca nu intelegi ceva mai explic inca odata:) Numai bine!
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 12:47 am

daca esti amabil imi poti spune ce dimensiuni de plasa ai comandat pe fiecare segment in parte, vreau sa comand si eu , vreau sa fac un calcul,mi se pare foarte ieftin 250 lei plasa pentru bateria din poza postat de tine,multam mult.
Sus In jos
nouabv
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 75
Data de inscriere : 15/01/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re;Noua mea ferma(Stadiu de proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 1:42 am

Vezi custi si baterie pe:www.salcamprod.ro Cred ca este ceea ce-ti tebuie.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 2:26 am

Aceea este un model de pe care vreau sa fac si eu.Pentru podea am luat niste plasa plastifiata cu ochiurile de 10mm x 10 mm . Pentru latereale adica pe unde scoate prepelitele capul am comandat plasa cu ochiurile de 25mm x 50 mm de la sibiu de la DUCTIBIT. iar dasupra am sa pun plasa de rapitz ca oricum vine si tava de dejectii. si nu e asa importanta partea de sus(asa cred eu).
Preturi:
Plasa podea 10mm x 10 mm =22 lei mp
plasa laterale 25mm x 50 mm = 16 lei mp.
Dintrun mp de plasa iese o cusca si inca o laterala la cealalta. iar dintrun mp de plasa plastifiata ies 2 podele de custi. (50cm X 100 cm) Iar ca si cadru vreaus a folosesc profile UD de rigips. si intra cam 6 bucati
total aproximativ = 30 lei profile + 50 lei plasa plastifiata + 80 lei plasa laterale = 160 lei Sper ca am fost de ajutor. Daca mai ai nelamuriri povestim iar si iar pana intelegi:) .
george.m a scris:
daca esti amabil imi poti spune ce dimensiuni de plasa ai comandat pe fiecare segment in parte, vreau sa comand si eu , vreau sa fac un calcul,mi se pare foarte ieftin 250 lei plasa pentru bateria din poza postat de tine,multam mult.


Ultima editare efectuata de catre vyryausiasis in Joi Feb 16, 2012 2:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 2:27 am

Sincer nu as da 920 lei pe o baterie ca cea de pe site:(
nouabv a scris:
Vezi custi si baterie pe:www.salcamprod.ro Cred ca este ceea ce-ti tebuie.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 3:35 am

am inteles perfect
si eu ma gandeam sa fac tot la fel numai ca o sa folosesc plasa pavitec de la dedeman ies mai ieftin ,numai ca plasa de podea nu gasesc la m 2,e doar la rola
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 3:57 am

ce ochiuri are plasa de la dedeman si ce pret?
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 4:13 am

e 0.5 x0.5cm si e la pret de 15 leo plasa la dimensiuni de 2 x 1m
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 4:20 am

Nu e cam larga la ochiuri? 5 cm e cam mult..
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 4:49 am

posibil,o sa testez sa vad ce pot face
poate ii mai trag o sarma la 3 cm
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 4:52 am

Iti spun eu! Eu am incercat de 4X4 cm si iesea capul si pana la aripi unde sunt prinse de corp. Cred ca de 5 iese mai muult.. Poti sa o desparti la 2,5 cm si ies 2 ochiuri din unul.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 5:21 am

am vazut o cusca profi cu plasa de 3x5
sa cumpar eu plasa si pe urma vad cum o aranjez
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 8:58 am

salut!!!eu sunt nou pe forum, as vrea sa-mi fac si eu o ferma de prepelite dar imi este frica ca no sa pot vinde ouale,voi unde le vindeti???
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 11:08 am

paul1988 Bun venit pe forum. Pai facem reclama pe unde ne ducem. Cel putin eu asa fac:)_
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 2:04 pm

si cam cate oua reusesti sa vinzi pe luna?cam ce profit scoti?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyJoi Feb 16, 2012 2:30 pm

momentan nu vand nimic ca nu prea mai am prepe care sa oua. Inainde vindeam cate ceva dar nu prea ma ocupam asa mult. Dar m-au cautat multi care vroiau sa cumpere. Succes!
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 12:30 am

am gasit plasa de 2,5 x 5 cm e la pret de 28 lei m2
o sa cumpar sa vad ce pot face
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 4:34 am

E prea scumpa. Mai bine faci comanda de la sibiu si cel mult 20 lei cu transport o sa te coste. Pe mine cu tot cu transport de la sibiu pana in alexandria ma costa 18 lei. iar pretul fara transport e 15 lei mp.
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 7:06 am

vyryausiasis a scris:
E prea scumpa. Mai bine faci comanda de la sibiu si cel mult 20 lei cu transport o sa te coste. Pe mine cu tot cu transport de la sibiu pana in alexandria ma costa 18 lei. iar pretul fara transport e 15 lei mp.
vyryausiasis poti sa-mi arati si mie niste poze cu custile facute de tine?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 7:11 am

Salutare Eu inca nu am custi facute dar am facut unui prieten ceva asemanator http://s14.postimage.org/4xmwbjifl/34848043_HDXHOEYFY.jpg si asa vreau si eu sa le fac. Eu am acum niste custi facute pe structura din lemn dar nu imi place. Acum in primavara vreau sa fac la fel cum v-am aratat. Sanatate si numai bine!
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 7:15 am

pai si daca tu iti faci altele nu le vinzi pe alea facute pe structura din lemn?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 EmptyVin Feb 17, 2012 7:17 am

Ba da , dar nu recomand pe lemn( sunt greu de dezinfectat)daca v-ar interesa... discutam mai am si din plasa zincata Very Happy De unde sunteti?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Noua mea ferma (Stadiu proiect)
Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O noua Microferma de prepelite
» Ferma ta de prepelite!
» Mica mea ferma
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Ferma prepelite Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: