forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Noua mea ferma (Stadiu proiect)

In jos 
+19
Tavy
Tudor20
razvy82
sorin1sipos
Vexx
solotm
mihain2010
minicu
ady
geluionut
Ioo Francisc
Paul1988
nouabv
DianuMarius
sorin.surcel
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
george.m
vyryausiasis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:20 am

vyryausiasis a scris:
Ba da , dar nu recomand pe lemn( sunt greu de dezinfectat)daca v-ar interesa... discutam mai am si din plasa zincata Very Happy De unde sunteti?
sunt din Craiova, am vazut ca dvs sunteti din Tiganesti jud TR
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:21 am

Da din tiganesti sunt. Va pot face si ca bateria de v-am aratat-o dar pe cate un nivel
sau cum vreti
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:28 am

vyryausiasis a scris:
Da din tiganesti sunt. Va pot face si ca bateria de v-am aratat-o dar pe cate un nivel
sau cum vreti
la ce pret?ca eu sunt la inceput si nu as vrea sa investesc multi bani deocamdata pentru ca imi este frica ca no sa mearga afacerea,deasta v-am si intrebat de custile alea pe structura din lemn
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:30 am

La 100 lei cusca cu tot ce trebuie.
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:32 am

vyryausiasis a scris:
La 100 lei cusca cu tot ce trebuie.
si pe cele facute pe structura din lemn si pe cele din plasa zincata cat cereti?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 17, 2012 7:35 am

cele de lemn nu stiu cat sa zic ca oricum nu putrti sa le folositi ca nu prea mai sunt bune... sunt dezafectate. nici eu nu prea mai sunt atrase de ele.Celelalte la 100 lei
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:04 am

Buna ziua,
Ce dimensiuni are cusca din imagine? Cate prepelite intra?
Si rastelul pe 5 nivele la ce pret este?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:08 am

Are dimensiunea de 100 cm x 50 cm x 25 cm inaltime
Rastelul nu este separat este facut dintr-o bucata nu se poate scoate custile de pe el .Nu are un pret ca momentan nu mai fac pt vanzare. Dar ne putem intelege Smile Very Happy
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:16 am

Ok atunci spuneti-mi un pret pentru total Very Happy
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:32 am

500 lei Smile
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:35 am

E bun pretul.
Dar totusi e destul de important sa fie detasabile.
O sa te sun daca ma hotarasc.
Mersi frumos. Very Happy
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 8:36 am

Stiu ca e mai bine detasabil. O sa Tinem legatura Smile
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 1:49 pm

unde gasiti plasa pt custi?
ma refer la cea laterala nu cea pt podea
??? Question Question Question Question Question Question
vreau neaparat sa stiu bounce bounce bounce bounce bounce
please,,,
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 1:51 pm

www.ductibit.ro
Este din sibiu firma! In ce stadiu mai sunteti cu proiectul dvs?
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: am si eu o intrebare   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMar Feb 21, 2012 3:40 pm

as avea si eu o intrebare daca nu va suparati, prepelitele trebuie tinute neaparat in cusca? nu pot fi tinute intr-o incapere unde au toate conditiile necesare (caldura,lumina,etc.)?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 3:08 am

Cred ca pot fi tinute dar nu prea e recomandat sa stea pe dejectii sa manance din ele , ouale o sa stea pe jos peste dejectii si tot asa. Plus ca nu o sa ai curatenie asa cum trebuie Smile Sper ca nu o sa le tii pe jos Razz
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 9:08 am

vyryausiasis a scris:
Cred ca pot fi tinute dar nu prea e recomandat sa stea pe dejectii sa manance din ele , ouale o sa stea pe jos peste dejectii si tot asa. Plus ca nu o sa ai curatenie asa cum trebuie Smile Sper ca nu o sa le tii pe jos Razz
am inteles nu o sa le tin pe jos
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 9:10 am

am inteles ca puii de prepelita trebuie tinuti la o temperatura de 37 de grade, voi cum obtineti aceasta temperatura?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 9:57 am

Buna,
Ma intereseaza si pe mine acest subiect si am cateva intrebari:
1. Cat de mare trebuie sa fie maternitatea pentru 200 pui de exemplu. Mentionez si faptul ca deocamdata nu detin cusca pentru tineret ca sa ii pot muta acolo. Asadar v-a trebui sa am si rezerva de spatiu pana sunt destul de mari sa ii pot muta direct in custile finale.
2. Cum scazi temperatura (cate 2 grade pe zi sau ceva de genu) ?
3. Ajung 3 adapatori pentru papagali sau trebuie mai multe?
4. Ajunge 1 bec cu infrarosu? (de cati wati-100 sau mai putin) ?

Despre partea de jos stiu ca in prima saptamana trebuie sa stea pe ceva moale dupa care ar fi bine sa aiba separator de dejectii- adica o podea din plasa pentru rigips sau plasa normala cu ochiuri de 0.5 pe 0.5 sau ceva de genul.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O seara placuta.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 10:26 am

Ioo Francisc a scris:
Buna,
Ma intereseaza si pe mine acest subiect si am cateva intrebari:
1. Cat de mare trebuie sa fie maternitatea pentru 200 pui de exemplu. Mentionez si faptul ca deocamdata nu detin cusca pentru tineret ca sa ii pot muta acolo. Asadar v-a trebui sa am si rezerva de spatiu pana sunt destul de mari sa ii pot muta direct in custile finale.
2. Cum scazi temperatura (cate 2 grade pe zi sau ceva de genu) ?
3. Ajung 3 adapatori pentru papagali sau trebuie mai multe?
4. Ajunge 1 bec cu infrarosu? (de cati wati-100 sau mai putin) ?

Despre partea de jos stiu ca in prima saptamana trebuie sa stea pe ceva moale dupa care ar fi bine sa aiba separator de dejectii- adica o podea din plasa pentru rigips sau plasa normala cu ochiuri de 0.5 pe 0.5 sau ceva de genul.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O seara placuta.
k sa incepem cu inceputul
1. pentru 200 de pui eu mi-am confectioant din polistiren din ala tare de 10 cm un dulap cu dimensiunea interioara de 1,5 m lungime si 80 latime iar inatltime de 50 cm in care
pot sa tin pana la 3 saptamani circa 200 pui varsta la care pot fi mutati fara probleme in custile de mature (uite asa nu mai ai nevoie de custi pentru tineret )
2. in interior pe centru am pus doua becuri de 75 de wati care imi asigura (pe termometru) 38 de grade, iar deaupra folosesc ca si capac o bucata din policarbonat taiata pe dimensiunea exterioara a "dulapului" daca consider ca temperatura este prea mare deschit capacul cu cativa milimetri si e k p.s. niciodata nu am tinut cont de scaderea pe zi cu nu stiu cate grade a temperaturii iar mortalitate nu am avut decat maxim 2 la suta iar in aceasta valoare intra si cei ucisi de catre mine respectiv cei cracanati.
3. SISTEM DE ADAPARE
acele adapatori pentri puii de gaina in care intra cantitatea de maxim 1.5 litri de apa in care am pus ceva pietre dezinfectate pentru a nu se ineca puii (folosaesc in functie de necesitate 1 sau doua o data )
4. pentru a vedea ce temperatura ai in interior dupa constructie monteaza un termometru de camera in interior si tit vei da seama
DESPRE PARTEA DE JOS
ca podea am montata plasa de rapit din aceea plastifiata cu ochiuri mici(chestie de moment inca astept plasa dee fund care v-a ramane definitiv)peste care pun niste covorase antialunecare (din acelea de se pun pe bordul masinii sa nu alunece telefonul) care se gasesc in HORNBACH si au dimensiunea de 50 latime pe 150 lungime, care rama doar in prima saptamana dupa care se scot si merg la spalat , puii ramanand pe plasa
UITE ASA AM REZOLVAT PROBLEMA
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyMier Feb 22, 2012 3:02 pm

Mersi frumos pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor.
Eu ma gandeam sa imi fac ceva gen cusca cu plasa de jur imprejur pe ceva profil, dar nu stiam ce dimensiuni sa aiba. Pana sunt mici ma gandeam sa astup marginile si plafonul cu polistiren sau orice ar mentine caldura inauntru.
Pe jos sa pun ceva antiderapant care sa il pot lua si pui sa ramana pe plasa mica de rigips la inceput dupa care sa ramana pe plasa normala daca mai e nevoie, si dedesupt o tava de dejectii.
Oare m-am gandit bine sau gresesc undeva?
Mersi inca odata pentru timpul acordat.
O seara placuta.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyJoi Feb 23, 2012 9:15 am

Ioo Francisc a scris:
Mersi frumos pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor.
Eu ma gandeam sa imi fac ceva gen cusca cu plasa de jur imprejur pe ceva profil, dar nu stiam ce dimensiuni sa aiba. Pana sunt mici ma gandeam sa astup marginile si plafonul cu polistiren sau orice ar mentine caldura inauntru.
Pe jos sa pun ceva antiderapant care sa il pot lua si pui sa ramana pe plasa mica de rigips la inceput dupa care sa ramana pe plasa normala daca mai e nevoie, si dedesupt o tava de dejectii.
Oare m-am gandit bine sau gresesc undeva?
Mersi inca odata pentru timpul acordat.
O seara placuta.
.
ATENTIE
NU FOLOSI plasa de rigips nu-i buna una ca nu se poate intinde ca se desface si 2 e taioasa si s-ar putea k puii sa se raneasca in ea si nu inteleg de ce sa pui plasa pe laterale pe care sa o acoperi cu polistiren in acea maternitate nu o sa-i ti mai mult de 3 saptamani (cat le trebuie caldura) dupa care direct in cusca de mature pentru mai miulte detalii suna-ma 0765435870 si te lamuresc
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyJoi Feb 23, 2012 9:51 am

Super, Smile
Mersi frumos pentru sfaturi. Ma gandeam sa fac asa ca sa nu folosesc lemn (nici nu cred ca as avea vreu dulap rau). Si nici nu imi pot imagina cum ai pus plasa pe fund si cum cad dejectiile in tava.
Mai am vreo 2 sapt pana iasa puii, asa ca mai am timp sa ma documentez si sa mai invat cate una alta. Razz
Mersi inca odata
O seara buna.
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyJoi Feb 23, 2012 1:08 pm

salutare!! imi puteti spune si mie cate oua de prepelita intra intr-un incubator de 60 de oua de gaina??
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 EmptyVin Feb 24, 2012 12:16 am

salutare!! imi puteti spune si mie cate oua de prepelita intra intr-un incubator de 60 de oua de gaina??[/quote]

Intr-unul simplu aprox. 150, si intr-unul cu etaj aprox 300 din cate stiu eu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Noua mea ferma (Stadiu proiect)
Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O noua Microferma de prepelite
» Ferma ta de prepelite!
» Mica mea ferma
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Ferma prepelite Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: