forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Noua mea ferma (Stadiu proiect)

In jos 
+19
Tavy
Tudor20
razvy82
sorin1sipos
Vexx
solotm
mihain2010
minicu
ady
geluionut
Ioo Francisc
Paul1988
nouabv
DianuMarius
sorin.surcel
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
george.m
vyryausiasis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyDum Apr 15, 2012 11:55 am

Adevarat a inviat!
ce am observat din imagini e ca la maternitate iti trebuie podea dubla si o aerisire in partea de jos ca sa intre si aer proaspat altfel nu va fi bine becuri ai pus pre multe 2 de 40 w e suficient eu folosesc inflarosii de 100w
podea dubla pt ca in maxim o saptamana dupa ce mai cresc o sa ai un strat de 2 cm de gainat pe toata suprafata maternitatii iar in conditia in care nu intra aer proaspat ai pus o ....
hranitoarea iar nu cred ca e potrivita pt ca intra in ea puii o sa vezi . incearca sa le pui adapatori automate nu fac reclama dar gasesti in magazinele de spacialitate...
la baterie ce a remarcat si colegul mai sus nu se pot igieniza usor diferenta prea mare de inaltime
eu am facut raft la 1,5 m si am pus doar 2 custi care se pot lua usor fiecare
altceva nu stiu ce sa zic. am o luna de cand ma ocup de prepelite dar am invatat multe cel mai bine e cand te lovesti de preoblema si inveti singur
succes
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyDum Apr 15, 2012 12:13 pm

de unde ai luat plasa pt custi? si cat te a costat?
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyDum Apr 15, 2012 1:41 pm

Diferenta de inaltime nu e o problema in sine, doar ca trebuie solutii de reducere a diferentei de temperatura. Din fericire ele exista:

1. ori o tubulatura + ventilator, care sa aduca aerul cald de sus in partea de jos,
2. ori o incalzire la nivelul de jos.

Prima varianta e mai convenabila (din experienta).


Referitor la maternitate:
1. daca lasi sus o deschidere suficienta (mai mare cu cat cresc puii), vor avea aer suficient,
2. e preferabil mai multe becuri de putere mai mica decat unul de putere mare (caldura se distribuie uniform, iar daca se arde un bec, raman celelalte). Pentru economie, e mai bun un bec cu infrarosu. La becurile normale se pierde multa caldura odata cu aerisirea. De asemenea, e foarte util un variator de tensiune (modifici temperatura fara sa te mai joci cu becurile, iar un bec putin subalimentat se va arde mai greu).
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyDum Apr 15, 2012 11:44 pm

Salutare Smile
Geluionut:
Podeaua o sa o schimb.Deocamdata nu am avut nici timp nici bani sa cumpar plasa. Am sa pun 4 becuri de 20 w ca sa uniformizeze caldura,(poate o sa iau un bec cu inflarosu) Oricum de curatenie nu se punea problema fac curat in fiecare zi. Hranitoarea aceea o folosesc de la varsta de 1 saptamana si nu intra in ea( probat) Am cautat adapatori pe la mine prin zona dar nu am gasit Sad am sa fac comanda dar deocamdata nu sunt finante Smile
Plasa am luat-o de la sibiu cu 19 lei mp cu tot cu transport. (nu stiu daca pot sa scriu numele firmei aici ,daca am voie)

Pt dl.mihain2010 =
Am sa fac o tubulatura cu ventilator sa circule aerul de jos sus si invers.
Pt maternitate cum am zis mai sus ori folosesc 4 becuri de 20-25 w ori unul cu inflarosu.conectate la un variator.
Am si o intrebare pt toti: Becul cu inflarosu este mai bun decat cele normale? adica incalzeste mai bine ? caeu am luat unul( cred ca era chinezarie) si decat facea lumina rosie nimic altceva Smile sanatate la toti si la prepelite Smile
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Apr 16, 2012 12:28 am

vyryausiasis a scris:
Salutare Smile
Geluionut:
Podeaua o sa o schimb.Deocamdata nu am avut nici timp nici bani sa cumpar plasa. Am sa pun 4 becuri de 20 w ca sa uniformizeze caldura,(poate o sa iau un bec cu inflarosu) Oricum de curatenie nu se punea problema fac curat in fiecare zi. Hranitoarea aceea o folosesc de la varsta de 1 saptamana si nu intra in ea( probat) Am cautat adapatori pe la mine prin zona dar nu am gasit Sad am sa fac comanda dar deocamdata nu sunt finante Smile
Plasa am luat-o de la sibiu cu 19 lei mp cu tot cu transport. (nu stiu daca pot sa scriu numele firmei aici ,daca am voie)

Pt dl.mihain2010 =
Am sa fac o tubulatura cu ventilator sa circule aerul de jos sus si invers.
Pt maternitate cum am zis mai sus ori folosesc 4 becuri de 20-25 w ori unul cu inflarosu.conectate la un variator.
Am si o intrebare pt toti: Becul cu inflarosu este mai bun decat cele normale? adica incalzeste mai bine ? caeu am luat unul( cred ca era chinezarie) si decat facea lumina rosie nimic altceva Smile sanatate la toti si la prepelite Smile
ia un bec cu infraraosu de firma daca se poae, acesta asigura si caldura necesara si se zice ca si intareste puiutii, binenteles legat la un variator de caldura iar dupa doua saptamani poti schimba becul infrarosu cu unul normal care sa asigure caldura necesara parerea mea
si inca ceva daca ai pui multi intr-un spatiu mic nu o sa le poti curata mai ales dupa prima sapamana si o sa ai probleme mari cu ei o stiu din proprie experienta
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Apr 16, 2012 12:32 am

Multumesc . Am sa cumpar un bec cu infrarosu . Eu cand le faceam curatenie ii mutam intro cutie si pe urma curatam si ii puneam la loc. Smile
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Apr 16, 2012 12:43 am

da dar din cate am vazut nu prea le place sa pui mana pe ei eu ii dau intr-o parte si le curat dupacare ii dau in partea cealalta
asta pana am sa fac maternitatea permanenta ca re i sa aiba 2 m/0,60m binenteles cu plasa obligatoriu Laughing
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Apr 16, 2012 12:11 pm

Ai dreptate. Pana ma mai invat si eu cu ei ma chinui asa Smile
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Apr 16, 2012 2:53 pm

bafta
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 7:20 am

multumesc la fel Smile
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 11:08 am

salutare,
ia ti un bec philips cu inflarosu de 100w si ti faci treaba, in brithouse cel mai ieftin 25 lei,
nu ai agroland la tine gasesti adapatori pt prepelite la peturi bune.
succes , mai vb
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 12:53 pm

Am agroland la 10 km de la mine. Am fost acolo si nu au avut adapatori automate si au zis ca nu aduce... Sad
Mi-am luat astazi bec cu inflarosu de 100 w am dat 33 lei pe el. este KERBL made in Germania.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 12:58 pm

vyryausiasis a scris:
Am agroland la 10 km de la mine. Am fost acolo si nu au avut adapatori automate si au zis ca nu aduce... Sad
Mi-am luat astazi bec cu inflarosu de 100 w am dat 33 lei pe el. este KERBL made in Germania.


faci comanda la ei pe sait, si te costa 31 de lei...eu de acolo am luat...
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 1:02 pm

Multumesc. Acum intru sa vad ce are Smile Sanatate !
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 2:34 pm

Adapatori automate la Agroland in Tm , au zis azi ca primesc vineri din Italia .
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyMar Apr 17, 2012 2:37 pm

la mine in alexandria nu au Sad
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyVin Apr 20, 2012 2:01 pm

primul ou!!! bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce
atat ma bucur parca ar fi din aur
am testat si fara suparare cu reteta de la fermabv imi iese furajul ieftin undeva la 1,5 sau 1,6 si oua
nu merge cu concentrate unguresti si asa mai departe
si puii merg beton
cresc dela o saptamana la alta
am testat mai multe feluri de furaj si daca fac reteta ca la carte merg bine si puii si ouatoarele
fiecare cum stie si cum vrea eu asta fac
bounce bounce bounce
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyVin Apr 20, 2012 2:09 pm

Felicitari pentru Ou si la mai multe Smile
Sus In jos
Paul1988
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 35
Data de inscriere : 16/02/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: cateva intrebari   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyVin Mai 04, 2012 9:26 am

Salutare!!!as avea si eu cateva intrebari:
1.Cum deosebesc masculii de femele?
2.Care este diferenta intre ouale de incubat si ouale de tratament?
3.Pot sa le dau la prepelite sa manance grau sau porumb macinat fara sa scada productia??
4.Am observat ca prepelitele se ciugol intre ele,am gasit o prepe cu capul spart,stiti cumva din ce cauza??
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyVin Mai 04, 2012 10:24 am

Paul1988 a scris:
Salutare!!!as avea si eu cateva intrebari:
1.Cum deosebesc masculii de femele?
2.Care este diferenta intre ouale de incubat si ouale de tratament?
3.Pot sa le dau la prepelite sa manance grau sau porumb macinat fara sa scada productia??
4.Am observat ca prepelitele se ciugol intre ele,am gasit o prepe cu capul spart,stiti cumva din ce cauza??
pentru toate intrebarile vei gasii raspuns citind forumul sau si mai simplu, google
mult succes!
dorel
Sus In jos
alinu21
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Data de inscriere : 18/04/2012

Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Incubatoare cleo 5   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 EmptyLun Feb 18, 2013 2:01 pm

Incubatoare de oua la preturi de producator.

http://casa-animalelor.ro/incubatoare-oua
Sus In jos
Continut sponsorizat





Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Noua mea ferma (Stadiu proiect)   Noua mea ferma  (Stadiu proiect) - Pagina 8 Empty

Sus In jos
 
Noua mea ferma (Stadiu proiect)
Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Subiecte similare
-
» O noua Microferma de prepelite
» Ferma ta de prepelite!
» Mica mea ferma
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Ferma prepelite Bucuresti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: